Ana Sayfa Aktüel Teknoloji Yükte Hafif Pahada Ağır Yatırım
Yükte Hafif Pahada Ağır Yatırım

Yükte Hafif Pahada Ağır Yatırım

0
0

Yazılım ile dijital alandaki gelişmeler, sadece hizmet ve içerik sektörünü etkilemedi. Günümüzde üretim sektörü de dijital dönüşümden payına düşeni aldı.

Dünyanın en büyük televizyon kanalı olma yolunda hızla ilerleyen Netflix, geçtiğimiz aylarda Türkiye’de markasının tanıtımı gerçekleştirdi. Bundan böyle Türk dizi ve sinema filmlerini de global pazarlarda kullanıcılara sunacak olan Netflix, içerik ihracatı için önemli kanallardan biri oldu. Facebook da günümüzde dünyanın en büyük medya kuruluşu olarak kabul edilmeye başlandı. Kendisi içerik üretmese de kullanıcılara ve içerik üreticilerine hem içerik üretme hem de tüketme olanağı sağlıyor.

Bir başka örnek verecek olursak dünyanın en büyük taksi şirketi olma yolunda ilerleyen ve son beş yılda hayatımıza giren Uber, tüm ticari ve ticari olmayan araçların kiralandığı, kullanıcılara hem müşteri hem de servis imkânı sunan bir platform özelliği taşıyor.

Yazılımın Önemi Artıyor

Anderseen–Howofitz kurucu ortaklarından Marc Anderseen’in .. yıl önce Wall Street Journal’de yer alan makalesinde “yazılımın tüm dünyayı yediğini” yazması, önceleri konuyu abarttığı yönünde çokça eleştiri almıştı. Ancak bugün, dünyanın yazılımın merkezinde döndüğünü savunan Anderseen’e hak veriyoruz. Çünkü son 10 yılda medya sektörünün tamamen değiştiğini gözlemliyoruz. İçeriğin üretilme yönteminden kullanıcıların bu içeriği tüketme biçimine kadar köklü değişiklikler yaşandı. Örneğin; müzik sektörü de internetin yaygınlaşması ile büyük çöküntü yaşamıştı ve dev firmaların batarak sektörden çekildiği görülmüştü. Geldiğimiz noktada ise Spotify ve Apple Müzik gibi servislerle müzik sektörü, eski günlerine geri döndü. Ancak bu geri dönüş müziğin üretimi, dağıtımı, satışı ve sahipliği anlamında pek çok kavramın değişimi ve tamamen dönüşümü ile gerçekleşti. Bu yıkım ve dönüşümünde yazılım ve onun beraberinde getirdiği yenilikler etkili oldu.

Üretici-Tüketici İlişkisi Değişime Uğradı

Yazılım ile dijital alandaki gelişmeler, sadece hizmet ve içerik sektörünü etkilemedi. Günümüzde üretim sektörü de dijital dönüşümden payına düşeni aldı. Üretim alanındaki gelişmeler ile artık istenilen ürün, tüketicilerin de sahip olduğu 3 boyutlu yazıcılar ile üretilebilir hâle geldi. Dönüşümün bir sonucu olarak, büyük üretim çiftlikleri ve fabrikalarda ise üretim hatları, sıfır hataya programlanmış robotlara bırakıldı. Çağımızda tüketiciler sadece içerik ve hizmet alanında değil, aynı zamanda ticari mallar konusunda da hem üretici hem de tüketici konumunda yer alıyor.

Artık müşterilerin şikâyetleri anlık olarak üretim bantlarına iletilerek ürününün hemen iyileştirilmesi sağlanabilir hâle geldi. Çalışanlar hakkında anlık detaylı veri akışı ile verimlilik artışı hedefleyen programlar ve bunu gözetleyen sensörler yaygınlaşmaya başladı. Bugün Afrika kırsalındaki meraklı bir öğrenci veya Kamboçya’daki bir öğretmen sizin müşteriniz olabilirken üretim için gerekli bir parçayı en ucuz Güney Bangladeş bölgesinden temin edebilirsiniz.

Yazılım ve Ticaret Alanında Nasıl Yatırım Yapılmalı?

Yazılım ve teknoloji temelli dönüşüm, sadece hizmet sektörünü değil üretim sektörünü de kökten değiştirmeye devam etmektedir. Artık üretim bantlarınızda kuracağınız iş zekâsı  sistemleri ile mevcut düzende bile verimliliğinizi arttırabilirsiniz. Üretim, fire, stok kullanımı gibi pek çok aşama en verimli şekilde yazılımlar tarafından optimize edilmektedir. Sahadan gelecek anlık veriler ile üretim kapasitesi arttırılıp azaltılabilmektedir. Bu sistemler her geçen gün akıllanarak tüm sektörlerde kullanılmaya başlandı. Kurulacak sistem bir yazılım yatırımı gibi görünse de aslında üretimin tüm aşamalarını kontrol edebilirsiniz. Günümüzde üretim bantları, sıfır fire ve 24 saat durmadan üretmeye planlanmış robotlara emanet edilmektedir. Fiziksel olarak çok daha güvenli olan ve durmadan çalışmaya planlanmış üretim robotları ve özel geliştirilmiş yazılımlar ile artık üretim sektörü çok daha verimli üretim yapabilir hâle geldi.

Üretim alanındaki bir diğer gelişme ise üretimin büyük alanlardan evlerin garajlarına ve salonlarına girmesini sağlayan 3 boyutlu yazıcılar oldu. Yetenekleri ve çalıştıkları materyaller her geçen gün gelişmeye devam eden ve günümüzde teknoloji marketlerinden alınabilen bir 3 boyutlu yazıcı ile bile pek çok ürün tüketiciler tarafından kolayca tasarlanıp üretilebilmektedir. 3 boyutlu yazıcılar ile uzak bir havalimanında bozulan bir uçak parçası üretilebileceği gibi evde tasarlanmış bir vazo da kolayca üretilebilir noktaya geldi. Bilim insanları diğer taraftan 3 boyutlu yazıcılar ile yapay organ üretme çalışmalarına devam ediyor. Robotların ve yazılımın, üretimi şekillendirmesinin yakın dönemde çok büyük etkilerini görüyor olacağız. Ancak en büyük dönüşüm, 3 boyutlu yazıcıların yeteneklerinin artması ve yaygınlaşması ile gerçekleşecek.

Üretimde e-Dönüşüm

Sadece üretim değil satış kavramı ve işlevleri de dönüşüme uğrayan alanlar arasında yer almaktadır. 90’lı yılların başı itibarıyla yaygınlaşan e-ticaret artık mobil ticaret, sosyal ticaret gibi alt kategorilere de ayrılmış durumda. Günümüz ürün ve hizmet üreticileri, müşterilerine sadece fiziksel değil aynı zamanda sanal pazar yerlerinde de erişebilmektedir. E-ticaret ve lojistik alanında yapılacak yatırımlarla satış sınırları global çizgilere ulaşabilmektedir. Aynı zamanda fiziksel satış kanallarını kullanan hızlı tüketim sektörlerinde de anlık stok ve talep kontrolü gerçekleştirilebilmektedir.

Yazılım ve teknoloji dönüşümünden satış departmanları da en çok etkilenen alanların başında gelmektedir. Son dönemde marka, pazarlama ve iletişim, ticaret tarihinde hiç olmadığı kadar önemli kavramlar hâline geldi. Artık talep yoğun değil, pazar yoğun bir dönemdeyiz. Bu nedenle de müşterilerin sınırlı talep ve kaynaklarına nerdeyse sınırsız alternatif pazar yerleri bulunmaktadır.

Diğer yandan müşterilerin devamlı ağa bağlı olması ve global anlamda küresel alternatiflere anında erişebilmesi, pazarlama faaliyetlerini sadece fiyat bazlı değil, ürün hikâyesi ve marka sadakati üzerine kurgulanmasını gerekli kılmaktadır. Müşterilerine eskiden ana akım medyadan erişmeyi umut eden markalar, artık onlara dijital ortamın sunduğu imkânlardan da yararlanarak ulaşabilmektedir. Böylelikle hem etkili hem de verimli bir harcama yapılabilmektedir. Ayrıca müşterilerin sadece bir kısmının değil tamamının ürün ve hizmet hakkındaki yorum, duygu ve düşüncelerini anında gözlemleyebilen markalar, anlık olarak onlara ulaşıp hem memnuniyet seviyesini arttırabilmekte hem de ürün ve deneyimi anlık olarak iyileştirebilmektedir. Bu alanda yazılım ve insan kaynağına yapılacak yatırımların geri dönüşleri, yatırım miktarının çok daha ötesinde olacaktır. Diğer taraftan bu dönüşümlere ayak uyduramayan markaların da piyasa koşullarına uzun vadede ayak uyduramayacağı öngörülmektedir.

İş dünyasının temelleri, kökten değişmeye devam etmektedir. Anderseen’nin dediği gibi yazılım ve buna bağlı teknoloji alanındaki gelişmeler, hangi alanda faaliyet gösterirsek gösterelim hayatımızı yemeye başladı ve bu dönüşüm hızlanarak gerçekleşmeye devam etmektedir.

Yeni bir üretim kurmak yerine yepyeni bir yazılım altyapısı ile üretim sürecinin tekrar düzenlenmesi ya da daha fazla metrekare ve çalışan ile hizmet vermeye nazaran yazılım ve teknolojinin nimetlerinden faydalanılması daha verimli, getirisi yüksek hizmet alanları kurulmasına imkân tanımaktadır. Bunu da son dönemde hemen hemen her sektörde geliştiren şirketler mevcut. Bu alanda çalışma yapanların bir an önce harekete geçmesi ve yükte hafif pahada ağır olan teknoloji yatırımları ile işindeki dönüşümü tamamlaması gerekmektedir. Dönüşüme adapte olmayan şirketler uzun vadede batmaya mahkûmdur.

 

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir