Ana Sayfa Aktüel Röportaj Ülkemiz İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz
Ülkemiz İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz

Ülkemiz İçin Çalışmaya Devam Ediyoruz

0
0

Hayata geçirdiği yenilikçi ve sürdürebilir projeleriyle tanınan Ortadoğu Grubu, İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür’den dinledik. Ortadoğu Enerji, tesislerinde ürettiği elektrikle 266 bin 500 konutun enerji ihtiyacını karşılıyor MÜSİAD, iş dünyasının içerisinde, bu toprakların kadim geleneğinin bir yansıması olarak önemli bir fikriyatı temsil etmek üzere kurulmuştur “Aile Konsepti” yaklaşımı ile nitelikli ve kaliteli hizmet anlayışımızı konuklarımızla paylaşmak istiyoruz.

Farklı Bir Vizyonun ve Ahlaki Duyarlılığın Sesi: MÜSİAD

Türkiye’nin çok önemli bir süreçten geçtiği 90’lı yıllarda MÜSİAD, iş dünyasının içerisinde, bu toprakların kadim geleneğinin bir yansıması olarak önemli bir fikriyatı temsil etmek üzere kurulmuştur. Dönemsel olarak güncel konuları ön plana çıkarsa da kapitalist nizama göre kendisini konumlamış olan iş hayatında farklı bir vizyonu dillendirmiş, ahlaki bir duyarlığın sesi olmuştur.

MÜSİAD; bu toprakların kadim geleneğini görmezden gelmeden, iş hayatında insanı bir değer olarak kabul ederek de rekabetçi ve yenilikçi bir kimlik sahibi olunabileceğini ortaya koymaktadır. Zamanın ruhunu doğru okuyarak bir ticari dünya seyyahı olarak da milletimizin medeniyet yarışına omuz verilebileceğini, üretim sorumluluğunun yanında düşünmek ve düşündüklerimizi bir literatür disiplini içerisinde parçası olduğumuz topluma sunma bilincini ifade ediyor.

MÜSİAD’dan beklediğimiz, kurucu felsefesini unutmadan, sosyo-kültürel ve ekonomik değişimin yönünü doğru konumlayarak, ülkesi için düşünmeye ve üretmeye devam etmesidir. Ben çok iyi hatırlarım, bugün çatısı altında sohbet ettiğimiz Çerçeve Dergisi’nde, tüketimi, insanı bir tüketim malzemesi olarak gören yaklaşımı baz alan “homo ekonomicus”a karşı, insanı ve onun irfanını önceleyen “homo İslamicus” tartışan yazılara yer verildiğini bilirim.

Ortadoğu Grup İcra Kurulu Başkanı Mehmet Gür’den inşaat, enerji, turizm, sağlık, gıda, lojistik, dış ticaret ve çevre teknolojileri sektörlerinde aktif olarak yer alan dünya çapında büyüklüğe ve öneme sahip projelere imza atan Ortadoğu Grubu anlattığı bir söyleşi gerçekleştirdik. Mehmet Gür, “Ülkemiz ve insanımız için çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Ortadoğu Şirketler Grubunun kuruluşu ve bugünkü yapılanması hakkında bilgi verir misiniz?

Ortadoğu Grup, 1981 yılında inşaat ve lojistik alanlarındaki faaliyetleri ile iş hayatına başladı. 35 yıllık geçmişinde hem Türkiye çapında hem de uluslararası arenada ses getiren pek çok başarılı yatırım ve projeye imza attı. Ortadoğu Grup olarak, çeşitli alanlarda yürüttüğümüz rutin ticari faaliyetlerimizin yanında daima “Yenilikçi neler yapabiliriz?” sorusuna yanıt vermek adına farklı yaklaşımlar geliştirmeye çalışıyoruz. Yatırım yaptığımız ya da faaliyetlerimizi yürüttüğümüz tüm alanlarda, mutlaka bu işi en iyi ve en verimli nasıl yapabiliriz diye çalışıyoruz. Örneğin, sağlık hizmetleri alanında daha önce yaptığımız bir hastane yatırımımızda, liderlik rolünü üstlenen Ortadoğu Grup; Türkiye’de özel sektörün sağlık faaliyetlerindeki kalite çıtasını köklü olarak değiştirmiştir. Hayata geçirdiğimiz hastane, dönemi içerisinde dünyanın en önemli sağlık hizmetleri akreditasyonu olan JCI akreditasyonunu dünyada almaya hak kazanan 21. hastane olurken Türkiye’de ise ilk olmuştur.

Bu yaklaşım, diğer tüm sektörlerde takip ettiğimiz işler bakımından da geçerli bir bakış açısını yansıtıyor. Yenilenebilir enerjiye de ilgisi olan grubumuz, kendi alanında ülkemizin ilk projesi niteliğinde gerçekleştirdiği “çöp gazından enerji üretimi”nin yanı sıra rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi ve jeotermal enerji yatırımlarını sürdürmektedir. Ortadoğu Enerji Grubu çatısı altında yürüttüğümüz bu alandaki faaliyetlerimiz içerisinde, elektrik enerjisi üretiminin yanı sıra elektrik ticareti, karbon ofset kredisi ticareti, biokütle enerjisi ve RDF gazifikasyonu da yer almaktadır. Kısa vadeli gelecek projeksiyonu kapsamında, jeotermal enerji üretimini 2017 yılında hayata geçirmeyi planlıyor ve çöp gazından enerji üretiminde de kapasite artırımımızı devam etmeyi hedefliyoruz.

Ayrıca geçen yıl Alanya’nın Avsallar bölgesinde çok önemli bir yatırımı daha hayata geçirdik. Wome Deluxe markasıyla adım attığımız turizm sektöründe, “aile konsepti” yaklaşımı ile nitelikli ve kaliteli hizmet anlayışımızı konuklarımızla paylaşmak istiyoruz. Bu alanda yatırım yapmaya devam ediyoruz.

Yenilenebilir enerji alanında dünya çapında büyüklüğe ve öneme sahip projeleriniz bulunuyor, bu alandaki faaliyetlerinizi bizim için detaylandırır mısınız?

Yenilenebilir enerji faaliyetlerine “Çöp Gazından Enerji Üretimi Tesisleri” ile başladık. “Odayeri Çöp Gazından Enerji Üretimi” projemizle Avrupa’daki en büyük, dünyada ise en büyük ilk beş santralden birini kurma başarısını göstermiş olduk. Dünya enerji çevrelerinde yakından tanınan bu tesisimiz, bugüne kadar 100’ü aşkın farklı bölge ve ülkeyi temsil eden heyetler tarafından ziyaret edildi. Böylelikle tesisimiz, bilgi ve tecrübe paylaşımı konusunda stratejik öneme sahip olarak sektöre katkı da sağladı. Aynı zamanda bu proje, yıllık 1 milyon ton ile dünyanın en büyük “Gönüllü Karbon Kredisi” projesi olma özelliğini de taşımaktadır.

Ortadoğu Enerji, bilgili ve tecrübeli kadrosuyla kısa sürede enerji sektöründe büyüyerek 2010 yılında Kömürcüoda Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretimi Santralini, 2012 yılında Kocaeli Solaklar Çöp Gazından Elektrik Enerjisi Üretimi Santralini ve 2015 yılında da Kocaeli Dilovası Çöp Gazından Enerji Üretimi Santralini devreye almıştır. Ortadoğu Enerji, söz konusu olan tesislerde ürettiği elektrikle 266 bin 500 konutun enerji ihtiyacını karşılarken aynı zamanda karbondioksite göre 21 kat daha zararlı olan metan gazının neden olduğu sera gazı etkisinin de önüne geçiyor.

Ortadoğu Enerji, çöp gazından enerji üretim santrallerinin yanı sıra 2015 yılında Susurluk´taki rüzgâr elektrik enerjisi üretim santralini, devreye almıştır. Söz konusu elektrik üretim tesislerinde toplamda 74 MW kurulu güç kapasitesine ulaşılmış olup yıllık 450 milyon kWh elektrik üretilmektedir. Ortadoğu Enerjinin, üçü Manisa’da üçü Kütahya’da olmak üzere altı adet jeotermal arama ruhsatı mevcuttur. İlk etapta Manisa’nın Alaşehir ve Sarıgöl ilçelerinde, sahip olduğu jeotermal arama ruhsatlarıyla jeotermal enerji santrali kurmayı planlamaktadır.

İnşaat sektörünün de önde gelen isimlerindensiniz. Bu faaliyet alanındaki çalışmalarınızı okurlarımızla paylaşır mısınız?

Türkiye’de inşaat sektörünün, önemli oyuncuların biriyiz. Ortadoğu İnşaat Grubu olarak, konut ve iş yerleri inşaatında gerek Türkiye’de gerekse yurtdışında birçok önemli projeye imza attık. Bu alandaki faaliyetlerimize milyarlarca lira değerindeki konut projesi portföyü ile aralıksız devam ediyoruz. Tamamladığımız pek çok projenin yanı sıra Sancaktepe’de Resim İstanbul, Kâğıthane’de Mod İstanbul ve Eyüp’te Yeni Nesil Eyüp projelerimiz devam ediyor. Devam eden inşaatlarımızın yanında projelendirme aşamasında olan ve önümüzdeki yıl hayata geçirmeyi planladığımız çalışmalarımız da var. Yine Sancaktepe’de, Kâğıthane ve Eyüp’te bunların yanı sıra Çengelköy’de inşaatını başlatmayı planladığımız proje alanlarımız mevcut.

Ortadoğu Grubun faaliyet gösterdiği diğer alanları sıralarken turizm sektöründen de bahsetmiştiniz;  bizim için biraz da bu yatırımınızdan bahseder misiniz?

Ortadoğu Grup olarak, geçen yıl Eylül ayında Alanya’da, 120 bin metrekarelik bir alan içerisinde Türkiye’nin en prestijli aile oteli konseptini Wome Deluxe ile hayata geçirdik. Özellikle hanımlar için her ayrıntı düşünüldü. 10 bin metrekarelik bir alan sadece hanım misafirlerimizin muhafazakâr hassasiyetleri düşünülerek daha rahat bir tatil geçirebilmeleri için tasarlandı. Bu yaz ilk sezonunu yaşayan Wome Deluxe için oldukça olumlu geri dönüşler aldık ve önümüzdeki sezon için hedeflerimizi büyüttük. Bu kapsamda da hizmet kalitemizi en üst seviyeye çıkarmak için şimdiden çalışmalara başladık. Turizm sektöründeki yatırımlarımıza Trabzon’da da yine alkolsüz konseptte bir şehir oteli ile devam edeceğiz. Böylece turizm de Ortadoğu Grup için bir diğer lokomotif sektör hâline gelecek.

Son söz olarak da grubumuzun üzerine inşa edildiği kara yolu taşımacılığını da bahis konusu yapmalıyız; Avrupa ülkelerinde, Türk Cumhuriyetleri’nde ve Orta Doğu ülkelerinde özmal araç filosu ile komple taşımacılık, parsiyel taşımacılık, tehlikeli madde (ADR) yük taşımacılığı, özel taşımalar, proje taşımacılığı, gümrükleme, depolama, sigorta ve danışmanlık hizmetleri Ortadoğu Nakliyat çatısı altında yürütülmektedir.

Ortadoğu Grup bugün itibarıyla; inşaat, enerji, turizm, sağlık, gıda, lojistik, dış ticaret ve çevre teknolojileri gibi alanlarda yenilikçi ve sürdürülebilir projeler üretmeye, ülkemiz ve insanımız için çalışmaya devam etmektedir.

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir