Ana Sayfa Gündem Türk Müteahhitler Tekrar Dünya İkincisi
Türk Müteahhitler Tekrar Dünya İkincisi
0

Türk Müteahhitler Tekrar Dünya İkincisi

0
0

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’ın (Engineering News Record) müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayınladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesi yayımlandı. Türkiye, “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde bu yıl da dünya ikincisi olmayı başardı. Tüm dünyada referans olarak kabul edilen ENR dergisi tarafından firma sayısına göre hazırlanan listede, dokuz yıldır dünya ikinciliği konumunu koruyan Türkiye, 2016 yılında da 40 firmayla Çin’in ardından zirvede yer aldı.

İnşaat Sektörünün Uluslararası Başarısı Kutlandı

Ekonomi Bakanlığının himayesinde, Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından, inşaat sektörünün uluslararası başarısını kutlamak üzere Ankara’da düzenlenen törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, büyükelçiler, bürokratlar, özel sektör temsilcileri ve müteahhitler katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ekonomi Bakanlığı himayesinde, Türkiye Müteahhitler Birliği tarafından düzenlenen törende listeye giren müteahhitlere tek tek başarı plaketi verdi. Başarıda katkısı bulunan tüm müteahhitlere tek tek başarı plaketi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada, “Yurtdışı müteahhitlik hizmetleri başarı ödüllerini alan firmalarımızın her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum.” dedi. Türkiye’nin dünyada ikinci sırada yer alarak bu alandaki gücünü her yıl perçinlediğini kaydeden Erdoğan, “Bugüne kadar 340 milyar dolara yakın proje üstlenen firmalarımız ekonomimize önemli katkılar sağlamışlar, öncülük etmişlerdir.” diye konuştu.

Medeniyetler Arası Köprü Oluşturuyoruz

Erdoğan, “Biz müteahhitlerimizin proje üstlenmelerini sadece bir ekonomik faaliyet olarak görmüyoruz. Bunun yanında ülkemizin kültür rengini, değerlerinin mührünü de gittiğiniz yerlere vurduğunuza inanıyoruz. İnşaatla birlikte medeniyetler arasında da bir köprü oluşturuyorsunuz. Şantiyesinin önünde bayrağımızı dalgalandıran her firmamız ülkemizin birer temsilcisidir.” şeklinde konuştu.

Müteahhitlerimize İnanıyor, Güveniyoruz

Erdoğan, Türk müteahhitlerin dünyada önemli işlere imza attığını, atmaya da devam edeceğini vurgulayarak “2023 hedeflerimize ulaşmak için çok daha büyük başarılara hep birlikte imza atacağız. Türkiye’yi 14 yılda 3 kat büyüttük. Önümüzdeki dönemde aynı başarıyı bir daha gösterecek, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğiz. Biz ülkemize, işadamlarımıza, müteahhitlerimize inanıyor, güveniyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün: “ENR Listesine Damga Vurduk”

 “Türk müteahhitler olarak dokuz yıldır dünya ikincisi olmanın gururunu yaşıyoruz. Tüm dünyada referans olarak kabul edilen ENR listesine; neredeyse tümü Türkiye Müteahhitler Birliği üyesi 40 firma ile damga vurmak sektörümüz için her zaman büyük bir övünç kaynağı olmuştur. Türk müteahhitlerin yurtdışındaki 45 yıllık faaliyetleri etkileyici bir başarı öyküsüdür. Firmalarımız dünyanın 114 ülkesinde 340 milyar doları aşan 9 bine yakın projeyi hayata geçirmişlerdir.”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: “Müteahhitlik Sektörümüzle Gurur Duyuyoruz”

Müteahhitlik hizmetlerimizde 9 bin projeyle 114 ülkede 340 milyar dolarlık bir performansa ulaşmış olan müteahhitliksektörümüzle gurur duyuyoruz. Köprüler, metro sistemleri, hastaneler, stadyumlar yapıyoruz. En yüksek teknolojiyle, inşaat sektörünün her yerinde varız. Her alanda gurur duyuyoruz. Hakikaten müteahhitlik sektörümüz, her gittiğimiz ülkede bizim için gurur kaynağı haline geldi.”

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir