Ana Sayfa Gündem Tarihi Referandumun Ardından
Tarihi Referandumun Ardından
0

Tarihi Referandumun Ardından

0
0

27 Mayıs ın seneyi devriyesinin ardından; bir defa daha hatırladık ki ülkemizin o günkü vaziyetinden bugünkü durumuna gelmesi hiç şüphesiz büyük bir başarının hikâyesidir. Bu başarı hikâyesinin kahramanı başta milletimizdir. Bir diğer kahraman ise daima onlara söz hakkı tanıyan milletin düşüncelerine ve görüşlerine yer veren siyasi iradedir. Eski Türkiye’de darbeler, siyasi suikastlar ve sonu gelmeyen koalisyon dönemlerinde, enerjisiyle birlikte potansiyelini de kaybeden ülkemiz ve Büyük Türkiye uğrunda birçok badireler atlatan milletimiz, bu sefer ülkemiz için son derece hayati olan 16 Nisan Referandumu’n-da bir defa daha demokrasiye olan bağlılığını tüm dünyaya göstermiştir. Böylece milletimiz istikrarı esas alan, memlekete faydalı olacak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini tercih etmesiyle ülkemizin birçok alanda kalkınacağı yeni bir dönemin de kapıları aralanmıştır.

Yeni sistemin siyasi hayata olduğu kadar ekonomimiz için de fevkalade olumlu ve önemli sonuçları olmuştur. Bilinen bir gerçektir ki siyasi istikrarın olduğu ülkemizd,e ekonomimiz de son 15 yılda aynı oranda gelişmekte ve büyümektedir. Ekonominin önünü gördüğü, uzun dönemli planlar yapabildiği ve önündeki engellerin kaldırılıp desteklendiği dönemlerde ekonomik göstergeler de olumlu emareler göstermektedir. İstanbul Borsası BIST 100 Endeksinin her geçen gün rekor tazelemesi, para birimimiz TL’nin yabancı para cinsleri karşısında gücünü her geçen gün arttırması, yurtdışından doğrudan yapılan yatırımların sayısı, üretimin ve ihracat rakamlarının artması ve sonuç olarak işsizliği ve enflasyonu dengelemesi gibi emarelerin gösterdiği üzere; ülkemiz ekonomisi, birçok alanda referandum sonrası gözle görülür bir ilerleme gözlemlemiştir. 16 Nisandan sonraki ilk bir ayda gözlemlenen ekonomideki bu olumlu gelişmeler, bir bakıma önümüzdeki dönem için de olacaklar hakkında olumlu ipuçları vermektedir. Yapımı tamamlanmış ya da devam eden büyük projelerinin yanı sıra; 2023, 2053 ve 2071 gibi ileriye dönük, gelecek vizyonları olan ülkemiz, bu bahsedilen hedeflerine varmak için gereken koşulları ve düzenlemeleri ancak siyasi istikrar ve ekonomik büyüme ile gerçekleştirebilir.

16 Nisan Referandumu ile ülkemiz girdiği bu yeni döneme, yeni başarılara milli ve yerli sanayisi ile de imzasını atacaktır. Bununla birlikte istikrarlı bir yönetim olacağından terör örgütleri ile mücadele tavizsiz bir şekilde devam edecektir. Hedeflere giden yolda karşılaşılan zorluklara rağmen milletimiz ve ekonomimiz tüm zorlukların üstesinden gelecektir. 16 Nisan Referandumu’nun ülkemiz, milletimiz ve ekonomimiz üzerinde uzun dönemli olumlu etkileri olacağı kanaatindeyim.

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir