Ana Sayfa İş Dünyası Röportajları MÜSİAD’ın, Yeni Genel Merkezi Yaz Sonunda Açılıyor
MÜSİAD’ın, Yeni Genel Merkezi Yaz Sonunda Açılıyor

MÜSİAD’ın, Yeni Genel Merkezi Yaz Sonunda Açılıyor

0
0

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin Yeni Genel Merkez Binasının temel atma töreni, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş gibi önemli isimlerin katılımıyla 6 Ocak’ta gerçekleştirildi. MAPA İnşaat tarafından inşa edilecek ve yaz sonunda açılacak olan MÜ-SİAD Yeni Genel Merkez Binasının fonksiyonlarını ve mimari detaylarını Proje Müdürü Saliha Çiftçi Şahin’den dinledik. Saliha Şahin, söz konusu kompleksle ilgili açıklamalarının yanı sıra Türkiye’deki inşaat sektörüyle ilgili düşüncelerini de Çerçeve okurlarıyla paylaştı.

■ Bina, Yüksek Teknolojili ve Çevreci

Binanın fonksiyonları ile ilgili konuşan Şahin, komplekste ofislerin, yönetim ofislerinin, toplantı salonlarının, konferans salonunun, mescitlerin, yemek salonu ve kapalı otoparkın olacağını belirtti. Şahin ayrıca “MÜSİAD’ın Yeni Genel Merkez Binasının mimarisinde alçak siluetli, cumba yorumlu çıkmaları olan, geniş saçaklı, atriumlu, teraslı, yüksek teknolojili ve çevreci özellikler ön plana çıkıyor.” dedi.

■ Doğal Işık Maksimum Seviyede Kullanılacak

Şahin, “Hem enerji tasarrufu hem binadaki çalışanların psikolojilerine olumlu etkileri hem de binanın havasına oksijen veren iç mekân bitkilerinin sağlıklı olmaları açısından doğal ışığın ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz. Buradan yola çıkarak da bina tasarımında öncelikli olarak doğal ışığı maksimum seviyede kullanmayı amaçladık. Bunu yaparken de konfor koşullarından taviz vermemek adına ileri teknoloji ürünü camlar tercih ettik.

Binanın en önemli yapısal özelliklerinden biri de atriumdur. Atriumun tavan ve cephesi tamamen cam olarak tasarlanmıştır. Bu da doğal ışığın binaya maksimum seviyede alınmasına yol açacaktır. Aynı zamanda da iç ve dış mekân bütünleşmesi algısı oluşturulmuş olacak. Öte yandan da binanın kütle etkisi sağlanacaktır. Düşey sirkülasyon için atriuma bakan panoramik asansörler kullanılmıştır. Böylelikle de binanın dinamizminin dışarıdan ve içeriden görüşmesi amaçlanmıştır.” değerlendirmelerinde bulundu.

■ Geri Dönüşümlü Yapı Malzemeleri Kullanılıyor

Binanın inşasında kullanılan yapı malzemeleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Şahin, “MÜSİAD’ın Yeni Genel Merkez Binasının yapımında kullanılacak olan malzemelerin geri dönüşümlü, yüksek performanslı, uzun ömürlü, doğal ve kompozit bileşenli seçilmesine dikkat ettik. Ayrıca bina tasarımı, günümüzün modern çizgilerinden nüanslar taşıyor olmasına rağmen binanın mimari özellikleriyle kültürel mirasımızın aktarılmasına da özen gösterildi.” şeklinde konuştu.

■ Akıllı Bina Tanımını Gerçekleştirilecek

Şahin, “Geniş saçaklar, avlu yorumu atrium, binanın cephe tasarımında kullanılan çıkmalar, cumbanın günümüz yorumu şeklinde ele alınmıştır. Giriş için ise cümle kapısı vurgusu yapılarak masif çerçeve gibi mimari öğeler kullanılmıştır. Aynı zamanda yapıda akıllı bina tanımını gerçekleştirecek mekanik, elektrik, aydınlatma, yangın gibi tüm otomasyon sistemleri kullanılacaktır. Enerji tasarrufu yapılmasına yönelik mekanik sistem seçimleri ve bina zonlaması da gerçekleştirilecektir. Özellikle her zaman kullanılmayacak büyük mekânların, bina genelinden bağımsız olarak soğutma ve ısıtması tasarlanarak, işletme giderlerinin düşürülmesi sağlanacaktır.” açıklamalarında bulundu.

■ İnşaat, Ülkenin En Önemli Lokomotiflerindendir

Şahin, yıl dönümüne yaklaştığımız 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından Türkiye’de inşaat sektörünün durumu ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. T ürkiye’nin stratejik lokasyonu nedeni ile yıllardır birçok darbe ve yıkıcı eylemle karşı karşıya geldiğini dolayısıyla da bu konuda ciddi tecrübe kazanmış bir ülke olduğunu vurgulayan Şahin, “İnşaat bir ülkenin en önemli lokomotifle-rindendir. Türkiye’de de Darbe Girişimi’nin sonrasında kısa bir süre rölantinin ardından inşaat sektörü tekrar güçlü bir şekilde işleyişine devam etmiştir.” şeklinde konuştu.

■ Türkiye’de Önemli İnşaat Projeleri Var

Şahin, Türkiye’de yaklaşık 250-300 iş kolunu etkileyen, doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 10 milyon kişiye istihdam sağlayan inşaatın, bir ülkenin kalkınmasında önemli bir sektör olduğunun altını çizdi. Bu açıdan bakıldığında da Türkiye’de inşaatın gelişimini sürdürülebilir kılmasının gerekliliğini söyledi. Bu alanda karamsar olmadan yola devam edilmesi gerektiğini belirten Şahin, “Türkiye’de inşaat alanında başlamış olan çok önemli projeler var. Bunların başında da ilk etabı 2018 yılında açılacak olan 3. Havalimanı geliyor. Ülke genelindeki konut projeleri ve doğuda gerçekleştirilen inşaat projeleri de önemli. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda görüyorum. Türkiye’nin önemli bir deprem hattında olması, insanların bu konuda bilinçlenmesini aynı zamanda da daha sağlam ve güvenli yapılarda oturma isteğini doğurmuştur. Bu durumda kentsel dönüşüm projelerini aktif hale getirmiştir. Söz konusu projelere olan talep de her geçen gün artarak devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Kompleksin Ana Detayları

  • Toplam İnşaat Alanı: 10.250 m2
  • Toplam Kat Sayısı: 3
  • Bodrum Kat: 4890 m2,
  • Giriş Kat: 1453 m2
  • Normal Kat: 3907 m2
etiketler:

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir