Ana Sayfa Kapak MÜSİAD’ın Yeni Genel Başkanı Abdurrahman Kaan Oldu
MÜSİAD’ın Yeni Genel Başkanı Abdurrahman Kaan Oldu
0

MÜSİAD’ın Yeni Genel Başkanı Abdurrahman Kaan Oldu

0
0

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin 24. Olağan Genel Kurulu 3 Haziran’da Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. MÜSİAD’ın Genel Başkanlık görevine Abdurrahman Kaan seçildi. MÜSİAD’ın 24. Olağan Genel Kuruluna, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yanı sıra Hollanda, Japonya, İran ve Suudi Arabistan’ın da bulunduğu 23 ülkeden başkonsolos, ticaret ateşesi ve konsolos yardımcısı düzeyinde 27 temsilci yer aldı. Büyük bir coşkuyla gerçekleştirilen Genel Kurula 3 bin 500’e yakın işadamı da katıldı. Beş yıllık görev süresi sona eren 5. Dönem Genel Başkanı Nail Olpak başkanlık görevini, Genel Kurula katılan üyelerin oylarıyla seçilen Abdurrahman Kaan’a devretti.

Kurulun ilk oturumunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Abdurrahman Kaan ve Nail Olpak birer konuşma yaptı.

Divan kurulu ve başkanının belirlenmesiyle başlayan ikinci oturumda, MÜSİAD 2015-2017 yılı Faaliyet Raporu ve gelir gider tablosu ile 2017-2019 yılı Faaliyet Programı ve tahmini bütçesi kabul edildi. Yönetim, Denetleme, Tahkim Kurulu asil ve yedek üyeleriyle, Sektör Kurulları Başkanlar Heyeti’nin de belirlendiği Genel Kurul çalışmaları sonucu, MÜSİAD’ın 6. Dönem Genel Başkanlığı görevine Genel Başkan Yardımcısı olan Abdurrahman Kaan getirildi.

Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri Belirlendi

Bayrağı Nail Olpak’tan devralan Abdurrahman Kaan’ın Genel Başkan seçildiği İç Genel Kurulda, Yeni Yönetim Kurulu Üyeleri de belirlendi. Buna göre MÜSİAD’ın Yeni Yönetim Kurulu; Ali Gür, Ali Reis Topçu, Kerim Altıntaş, İsrafil Kuralay, Mehmet Akif Özyurt, Mahmut Asmalı, Adnan Bostan, Melike Günyüz, Halim Aydın, Mehmet Ünal, Burak Benşin, Ömer Faruk Akbal, Muhammet Ali Özeken, Soner Meşe, Ahmet Şekerli, Oktay Dede, İbrahim Uyar, Hikmet Köse, Zeki Güvercin, Bayram Şenocak, Fatih Keçebir, Gökhan Yetkin, Burhan Özdemir ve Engin Ak-dağ’dan oluştu.

Erdoğan: “Gün Yatırım Günüdür”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Genel Kurulun başarılarla dolu olması temennisiyle başladığı konuşmasında kuruluşundan bugüne tüm faaliyetlerini yakından takip ettiği MÜSİAD’ın çatısı altında bugüne kadar görev üstlenenlere şükranlarını sundu.

Ekonominin iyiye gidişiyle ilgili sinyallerin gelmeye başladığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İhracattaki istikrarlı yükseliş ortada. 2016’da 142,5 milyar dolara kadar düşen yıllık ihracatımız, mayıs sonu itibarıyla yeniden yıllık bazda 147 milyar doları buldu. Tırmanış başladı. İhracatta 2014’te elde ettiğimiz 157,6 milyar dolarlık rekoru en geç inşallah önümüzdeki yıl sonu itibarıyla geçeceğimize inanıyorum. Ona göre daha çok koşturacağız daha fazla çalışacağız. Başlattığımız “İstihdam Seferberliği”nin meyvelerini yavaş yavaş almaya başladık. Şu ana kadar istihdamda 1,2 milyonluk bir artış yaşandı. Davetimize sağ olsun işveren camiası olumlu bir cevap verdi. Bu konuda verilen tüm sözleri tek tek kaydettik, kaydediyoruz. Şahitler huzurunda verilen bu sözlerin her birinin takipçisi olacağım. Valilerimiz bu işin takipçisi. Bor-sadaki yükseliş ve dövizdeki düşüş, piyasaların ekonomimize olan güveninin tam olduğuna işaret ediyor. Beyaz eşya satışlarındaki yükse -liş gibi pek çok emare, ekonominin çarklarının giderek daha hızlı dönmeye başladığını da gösteriyor.” açıklamalarında bulundu.

Erdoğan, “Buradan MÜSİAD üyeleri başta olmak üzere tüm işadamlarımıza çağrıda bulunmak istiyorum; ülkemize değer veriyorsak, ülkemizi seviyorsak, bu topraklara borcumuzu ödemek istiyorsak, şimdi harekete geçme zamanıdır. Daha çok çalışacağız. Gün, yatırım günüdür. Böyle bir zamanda eğer yatırım şansını değerlendirirsen, gelecek çok daha bereketli olacaktır.” dedi.

Siz Kazanın Ülkemiz de Kazansın

Erdoğan, işadamlarına seslenerek “Tüm imkânlarınızla, tüm cesaretinizle yatırım yapın, üretin, ihracatı zorlayın, istihdamı arttırın. Böylece siz de kazanın ülkemiz de kazansın.” ifadelerini kullandı.

Olpak: “Bu Bir Bayrak Devri”

Görevini devreden MÜSİAD 5. Dönem Genel Başkanı Nail Olpak yaptığı konuşmada “Elhamdülillah, bugün, benim en huzurlu günüm. Üyelerimizin emaneti olarak verilen Başkanlık görevini, elimden gelen en iyi şekilde yapmanın huzuruyla konuşuyorum. Beş yıl önce üst

NAİL OLPAK: “ELHAMDÜLİLLAH, MÜSİAD’I GENÇ MÜSİAD’LI KARDEŞLERİME, MÜSİAD’IN YENİ BAŞKANI VE YÖNETİM KURULUNA EMANET EDİYORUM”

lendiğim MÜSİAD Başkanlığı’nı, bugün devredeceğim. Cihad Başkanım’dan nöbeti alırken bunun, aynı takım içinde bir bayrak devri olduğunun bilincindeydim. Görevimi yaparken yol arkadaşlarımla, bu bayrağı, daha da ileriye götürmeye gayret ettim.” ifadelerine yer verdi.

Yol Arkadaşlarıma Teşekkür Ederim

Beş yıllık başkanlığı süreciyle ilgili de konuşan Olpak, “Bu dönemde yaptığımız çalışmalarda, milletimiz için güzel şeyler yapabildiysek bu başarı tümüyle ekibime, yol arkadaşlarıma aittir. Hepsine, yüreklerini ortaya koydukları çalışmaları için teşekkür ediyorum. Başkanlığım döneminde, eksik, hata, kusur, ne varsa, tümünün sorumluluğu bana aittir. Dönemim boyunca, kararlarımızı ortak almış olsak da aklımızın ermediği, gücümüzün yetmediği alanlarda, eksik bıraktığımız her şeyin sorumluluğunu, seve seve kabullenir, üstüme alırım ve aldım.” açıklamalarında bulundu.

Ufkumuzu Sadece Anadolu ile Sınırlamadık

MÜSİAD’ın, kurulduğundan bu yana Türkiye’ye ve İslam dünyasına kurumsal STK yapısıyla, öncülük ettiğini belirten Olpak, “27 yılda gerçekleştirdiğimiz birçok faaliyetin yanı sıra bir modeli, erdemli işadamı tasavvurunu, ortaya koyduk. Ufkumuzu da sadece Anadolu ile sınırlamadık. Bu tasavvuru, dünyanın dört bir yanındaki üyelerimizle birlikte hayata geçirdik. Bu yolda yürürken, hep birlikte zorluklara da göğüs gerdik, elde ettiklerimizin huzur, onur ve şükrünü de yaşadık. Ama hiçbir zaman, umutsuzluğa düşmedik. İntikam almak için değil, ders almak ve tekrar ders almak ve tek

rar yaşamamak için de bazı şeyleri hep hatırımızda tuttuk.” değerlendirmelerinde bulundu. MÜSİAD’ın 24. Olağan Genel Kurulunu kendisinin şükür ve teşekkür günü olarak nitelendiren Olpak, “Elhamdülillah, MÜSİAD’ımızı, mirasımızı, çınarımızı, MÜSİAD ailesine, MÜSİAD’ın en büyük projesi Genç MÜSİAD’lı kardeşlerime, MÜSİAD’ın yeni Başkanı ve Yönetim Kuruluna emanet ediyorum.” şeklinde konuştu.

Kaan: “Var Gücümüzle Çalışıyoruz”

MÜSİAD 6. Dönem Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, MÜSİAD’ı anlatarak başladığı konuşmasında “Tohumlarını, 9 Mayıs 1990’da bir avuç genç ve yürekli işadamının toprağa attığı MÜSİAD, 27 yılın sonunda kocaman bir çınara dönüştü. Kökleri Anadolu’nun Ahilik bilinci ile derinleşen, dalları dünyanın dört bir yanında erdemli ve ahlaklı iş yapabilme düşüncesi ile yeşeren MÜSİAD, bugün uluslararası bir sivil toplum kuruluşu. Rabbime hamdolsun ki 27 yıldır hak yolunda bir an olsun durmadan, hep daha ileriyi düşünerek çalışan bir sivil toplum kuruluşunun Yönetim Kurulu adına konuşuyorum. MÜSİAD, sadece bir işadamları derneği değildir. 27 yıldır düzenlediğimiz bütün organizasyonlar, hazırladığımız raporlar, savunduğumuz fikirler ve inandığımız değerler, bunun göstergesidir.” ifadelerini kullandı. Kaan, MÜSİAD olarak hem kendilerinin hem de Türkiye’nin gelişimi için var güçleriyle çalıştıklarını kaydetti. Kaan, “Bugün Türkiye’de 86, dünyanın 68 ülkesinde de 181 noktada var olan bir MÜSİAD’a eriştik. Tüm Türkiye’de 3 bin üyesi bulunan Genç MÜSİAD’lı, genç işadamları topluluğuna ulaştık.” ifadelerine yer verdi. Kaan, ülkede iş dünyasının sorunlarıyla yakından ilgilenmekle kalmayıp, profesyonel ekipleriyle hazırladıkları raporlarla ve sundukları önerilerle çözüme katkı sunmaya çalıştıklarını da dile getirdi.

YENİ YÖNETİM KURULU

• Ali Gür • Adnan Bostan • Muhammet Ali Özeken • Zeki Güvercin • Ali Reis Topçu • Melike Günyüz • Soner Meşe • Bayram Şenocak • Kerim Altıntaş • Halim Aydın • Ahmet Şekerli • Fatih Keçebir • İsrafil Kuralay • Mehmet Ünal • Oktay Dede • Gökhan Yetkin • Mehmet Akif Özyurt • Burak Benşin • İbrahim Uyar • Burhan Özdemir • Mahmut Asmalı • Ömer Faruk Akbal • Hikmet Köse • Engin Akdağ

Daha Çok Üretim, Yatırım, İstihdam

Kaan, gelişmekte olan ülkelerin en önemli sorunlarından birisinin işsizlik olduğunu anımsatarak, “Ülkemiz, özellikle son yıllarda ciddi emek veriyor bu konuda; değerli Cumhurbaşkanımızın yönlendirmeleri ve Hükümetimizin hassasiyetiyle istihdamın artırılması yönünde çalışmalara ağırlık veriliyor.” diye konuştu. Kaan, “Daha çok üretim, yatırım, istihdam diyoruz; ama bu noktada bir kanayan yaraya dikkat çekmek istiyorum: Faiz! Faizle işleyen mevcut sistem değişmeden, faizi ortadan kaldırmak ya da değiştirmek mümkün değil. Ekonomimizde, faizin etkisini en aza indirecek ya da ortadan kaldıracak yeni bir sistem üzerinde çalışmamız gerekiyor. Maliye politikamızı ‘faiz dışı fazla’ esasından, ‘yatırım dışı fazla’ esasına çevirmeye gayret etmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

MÜSİAD Olarak Hep Dik Durduk

“Biz işadamlığını sadece para kazanmak, mevki elde etmek veya statü sahibi olmak için düşünmedik, asla da böyle düşünmeyeceğiz.” diyen Kaan, “Bizim için işadamlığı, toplumun dertleri ile dertlenmek, milletin çıkarlarını her şeyin üstünde tutmak ve lobilerin karanlık yüzlerine boyun eğmeden dik durabilmektir. Hamdolsun 27 yıldır MÜSİAD olarak hep dik durduk.” şeklinde konuştu.

Bismillah Diyoruz!

Kaan, “Türkiye’nin öne çıkması, potansiyelini hayata geçirebilmesi için elimizden geleni yapacağız. Peygamber Efendimiz’in, ‘Besmele ile başlanmayan her iş bereketsizdir.’ hadisini hatırlayarak, bütün bu saydığım hedeflerle, bütün heyecan ve azmimizle yeni dönemde, yeni başarılar için, Bismillah diyoruz! Hep birlikte, daha da güçlenerek, azimle, inançla çalışmaya devam edeceğiz.” sözlerinin ardından MÜSİAD’a emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Abdurrahman Kaan Kimdir?

1967 yılında Trabzon’da dünyaya geldi. Lise eğitimini 1980-1985 yılları arasında Bakırköy İmam Hatip Lisesinde, üniversite eğitimini ise 2008-2013 yılları arasında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamladı.

1985 yılından bu yana aile şirketleri olan Kaanlar Gıdanın Yönetim Kurulu Üyesi olan Abdurrahman Kaan, Kaanlar Gıdada AR-GE ve inovasyona önem veriyor ve süt sektörünün gelişiminde de aktif bir rol oynuyor. Kuruluşundan bugüne MÜSİAD ailesinin bir ferdi olan Kaan, MÜSİAD’da çeşitli görevleri yerine getirdi. Bu görevler;

  • 2003-2006 yılları arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkan Yardımcılığı,
  • 2006-2009 yılları arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektör Kurulu Başkanlığı,
  • 2009-2012 yılları arasında MÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi olarak Sektör Kurullarından Sorumlu Başkan Yardımcılığı ile Bütçe ve Mali İşler Başkanlığı,
  • 2012-2017 yılları arasında Yurtiçi Teşkilatlanma, Üye İlişkileri, Genç MÜSİAD, Eğitim-Kültür ve Araştırmalar
  • Yayın komisyonlarından sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı,
  • 3 Haziran 2017’den itibaren MÜSİAD Genel Başkanlığı,

Abdurrahman Kaan ayrıca, ülkemizde üç önemli STK’nın kuruluşunda da aktif rol oynadı. Evli ve üç çocuk sahibi olan Kaan, orta derecede İngilizce ve iyi derecede Arapça biliyor.

etiketler:

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir