Ana Sayfa Aktüel Röportaj MÜSİAD EXPO, Dünyaya Kapılarını Açıyor
MÜSİAD EXPO, Dünyaya Kapılarını Açıyor

MÜSİAD EXPO, Dünyaya Kapılarını Açıyor

0
0

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD EXPO ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Genel Başkanı Nail Olpak’la bu yıl 9-12 Kasım tarihleri arasında Yeşilköy CNR Fuar Merkezinde gerçekleştirilecek- dev organizasyon- MÜSİAD EXPO özelinde bir söyleşi gerçekleştirdik. Olpak, MÜSİAD EXPO’nun hedeflerinden IBF’in amaçlarına; High Tech Port’un Türkiye ekonomisindeki yerinden alım heyetlerine kadar birçok konuyu Çerçeve okurlarıyla paylaştı.

İki yılda bir gerçekleştirilen, dünyanın birçok yerinden seçkin işadamları ve bürokratların katıldığı, önemli iş birliklerine imza atılan MÜSİAD Fuarı’nı birde sizden dinleyebilir miyiz?

Her yıl ziyaretçi ve katılımcı sayısını artıran MÜSİAD Uluslararası Fuarı, Türkiye’nin olduğu kadar Avrasya’nın da sivil toplum kuruluşu destekli en büyük fuarlarından biridir. Fuarımız, Türkiye ekonomisine kattığı değer ile yıllar içerisinde bölgesinde gerçekleşen en önemli uluslararası fuarların arasına girmeyi başarmıştır. Bu yıl fuarımızın bölgesel gücünü, tüm dünyaya taşımak için marka konumlandırmamızı yeniden masaya yatırdık. Bu bağlamda da MÜSİAD Uluslararası Fuarı, bu sene yenilenen kurumsal kimliği MÜSİAD EXPO adıyla 16. kez dünyaya kapılarını açacak. 9-12 Kasım tarihleri arasında Yeşilköy CNR Fuar Merkezinde yapılacak MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak 20. Uluslararası İş Forumu (IBF)’nu da gerçekleştiriyor olacağız.

IBF’in konusunun her yıl uluslararası gündem ve ihtiyaca göre değişiklik gösterdiğini biliyoruz. IBF için bu yıl hangi konu belirlendi?

IBF Kongresi’nin ana oturumunu “İnovasyon Ekonomisi ve Girişim Ekosistemi” olarak belirledik. Amacımız, işini geliştirmek ve büyütmek isteyen şirket ya da fikir sahibi girişimcilerin, inovasyon ve girişim merkezli dinamik ekosistemin içinde nasıl bulunacağı ve bundan nasıl faydalanacağı hususunda farkındalık sağlamaktır.

Ana oturumun yanı sıra gerçekleştirilecek olan üç oturumun başlığı da inovasyon ekonomisi ve girişim ekosisteminin kurulması için gerekli olan fon, pazar başarısı ve regülasyonların önemini vurgulayan konuları kapsıyor. Yatırım almak için “Nasıl Yatırım Alınır ve İşinizi Büyütürsünüz?”, satış başarısı için “Teknolojinin Ticarileştirilmesi ve Pazar Başarısı” ve son olarak verimli bir girişim ekosistemi için paydaşların görevlerini konu alan “Girişimcilik Ekosistemini Nasıl İnşa Ederiz?” başlıklı oturumlardan oluşmaktadır. IBF’in hedefi, bu oturumlar neticesinde reel ekonomiyi esas alan proje bazlı finansman modeli merkezli, paylaşımcı ve katılımcı bir girişim ekosisteminin oluşması için yol planı ortaya çıkarmak olacaktır.

High Tech Port by MÜSİAD’a da değinir misiniz? High Tech Port, Türkiye ekonomisi açısından ne ifade ediyor?

Yüksek, ileri ve stratejik sektörler, ekonomilerin dinamiği ve kalkınmanın temel taşı durumundadır. MÜSİAD, High Tech Port’u “Türkiye’nin Tarihsel Kalkınma Medeniyeti Projesi” olarak görüyor. MÜSİAD olarak, bu proje ile Türkiye’nin teknolojik ürünlerini dünya pazarları için görücüye çıkarırken, Türkiye’nin ileri teknoloji üreten firmalarını ve hedef pazarları bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Son on yılda güçlü bir büyüme ivmesi yakalayan Türkiye ekonomisi, gelecek on yılda da yüksek teknolojiyi merkez alan bir üretim ve sanayi anlayışıyla yakaladığı ivmeyi sürdürebilir kılmak adına aksiyonlarını bugünden almaktadır.

Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisi, bugün kendi kendine yetebilmenin ötesinde sürdürülebilir olarak büyümektedir ve ihracat için yeterli seviyededir. Aynı zamanda uluslararası arenada rekabet edebilirliği olan bir ölçeğe ulaşmıştır.

Son on yılda savunma sanayisinin ürün geliştirme hususunda yapmış olduğu önemli çalışmalar var. Bu ürünlerin önümüzdeki on yıllık dönemde dost ve müttefik ülkelere pazarlanmasını önemsiyoruz. Böylelikle de Türkiye’ye kazanımlar oluşturmayı amaçlıyoruz.

Geçtiğimiz yıl itibarıyla, yüksek teknolojiyi kullandığımız savunma sanayisi ihracatımızın kilogram başı değeri 30 USD seviyelerindedir. Üretmekte olduğumuz Atak helikopterinin kilogram başı ihracat değeri 10 bin USD, Göktürk 2 uydusunun kilogram başı ihracat değeri ise 100 bin USD’dır.

Alım heyetleri için hedeflediğiniz ülkelerden de bahseder misiniz?

Bu yıl alım heyeti programımızın kapsamını genişleterek, 35 ülkeden profesyonel alıcıyı, MÜSİAD davetlisi olarak ağırlayacağız. Ekonomi Bakanlığının da desteğiyle; Suudi Arabistan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Türkmenistan, Etiyopya, Fas, Tunus, Nijerya, İran, Irak, Sudan, Avusturya ve İtalya başta olmak üzere hedef olarak belirlemiş olduğumuz ülkelerdeki ticaret müşavirlikleri ile iş birlikleri yaparak alım potansiyeli yüksek işadamlarının Türkiye’ye davet edilmesi konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bu yıl hedef ülkemiz, Afrika. Bu bağlamda Nijerya, Nijer, Gana, Fildişi ve Güney Afrika’da tanıtım çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız o bölgelerden çok sayıda işadamına yer vererek iki ülke arasında ticareti artırmaktır.

Fuarı kimler ziyaret edebiliyor?

MÜSİAD EXPO, hemen hemen her ülkeden profesyonel ziyaretçiler ağırlıyor. Fuarın ziyaretçileri; çevre ve yapı malzemeleri, inşaat, tekstil, otomotiv, makine, mobilya, gıda, bilgi teknolojileri ve savunma sanayine kadar birbirinden farklı alanları aynı çatı altında görme fırsatını yakalayacaklar. Tüm bu alanlardaki yenilikleri de yakından izleme imkânı bulacaklar.

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir