Ana Sayfa MÜSİAD Röportajları MÜSİAD DEV ORGANİZASYONA HAZIRLANIYOR

MÜSİAD DEV ORGANİZASYONA HAZIRLANIYOR

0
0

MÜSİAD Fuar Forum Komisyonu Başkanı Burak Benşin’le 9-12 Kasım tarihleri arasında CNR EXPO Fuar Merkezinde gerçekleştirilecek olan MÜSİAD EXPO’yu konuştuk.

İki yılda bir gerçekleştirilen, dünyanın birçok yerinden seçkin işadamları ve bürokratların katıldığı, önemli iş birliklerine imza atılan MÜSİAD Fuarı’nı birde sizden dinleyebilir miyiz?
İlk olarak, Türkiye’de “genel ticaret fuarı” denebilecek, birçok sektörü kapsayan bu genişlikte başka bir fuar daha yok, diyebilirim. MÜSİAD Uluslararası Fuarı, bu sene yenilenen kurumsal kimliğiyle; MÜSİAD EXPO adıyla 16. kez dünyaya kapılarını açacak. MÜSİAD EXPO, firmaların sadece ürünlerini sergileyerek tanıtımlarını yaptıkları bir platform olmaktan öte B2B toplantıları ve iş forumları ile ticaretin arttırılması ve geliştirilmesine yönelik ayrıcalıklı bir etkinlik olarak tanımlanabilir. Ekonomimize kattığı değer ile MÜSİAD EXPO, Türkiye’nin önemli uluslararası fuarları arasına girmeyi de başarmıştır. Fuarımız, yerli ve yabancı geniş bir ziyaretçi kitlesine sahiptir. Geçtiğimiz yılki fuarımız, ortalama 700 firmanın katılımı ve 100 binin üzerindeki ziyaretçi sayısı ile sektördeki en büyük fuar organizasyonları arasında yer almıştır. Fuarımıza, yurtiçinden gelen yoğun ziyaretçilerin yanı sıra 123 ülkeden 7 bin 250 yabancı işadamının da iştirak etmesi küresel buluşma ortamını güçlendirmiştir.

MÜSİAD EXPO ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek olan 20. Uluslararası İş Forumu (IBF) ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
Uluslararası adıyla “International Business Forum”, yaklaşık 30 ülkenin işadamlarının aktif olarak katılımıyla yılda bir kere yapılan kongre ve beraberindeki ticari faaliyetlerle bir araya gelinen uluslararası bir iş platformudur. Forum, öncelikli olarak üye ülkeler arasında ticaretin ve yatırımın geliştirilmesi, bilgi ve teknoloji alışverişinin sağlanması, ortak ticari proje ve faaliyetlerin gerçekleştirilmesini hedeflemektedir. Uluslararası İş Forumu, aynı zamanda başkanlığını Cumhurbaşkanlığı makamının yürüttüğü ve Kalkınma Bakanlığınca koordine edilen İslam İşbirliği Teşkilatı, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesinin 2006 yılından bu yana resmî iş forumudur. IBF Kongreleri, Müslüman toplumların ekonomik, sosyal ve siyasi meselelerinin ele alındığı, çözüm yollarının müzakere edildiği siyasi bir kimliğe de sahip. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelere yatırım ve ticaret imkânlarının sunulduğu,ticari projelerin ortaklarının bir araya geldiği IBF’nin konusu her sene uluslararası gündem ve ihtiyaca göre değişiklik göstermektedir.

Bu yıl 20.’si düzenlenecek olan IBF hangi konu özelinde gerçekleşecek?
IBF Kongresi’nin ana oturum konusunu “İnovasyon Ekonomisi ve Girişim Ekosistemi” olarak belirledik. Amacımız; şirket ya da fikir sahibi girişimcilerin, inovasyon ve girişim merkezli dinamik ekosistemin içinde nasıl bulunacağı ve nasıl fayda sağlayacağı noktasında farkındalık sağlamaktır.

Bir sivil toplum kuruluşu olarak bu çapta bir organizasyonu nasıl gerçekleştiriyorsunuz?
Böyle büyük bir organizasyonun başarılı bir şekilde düzenlenmesi, tabii ki hiç de kolay değil. Hazırlık sürecimiz, bir yıldan uzun sürüyor. Bu çapta fuarların ve organizasyonların arkasında genelde alanında kendini ispatlamış ulusal ve uluslararası fuarcılık şirketleri var. Ancak biz bu organizasyonu tamamıyla kendi kaynaklarımız ile düzenliyoruz. Bu bağlamda, derneğimizin bu tür büyük organizasyonlar konusunda insan kaynağı, bilgi, tecrübe ve birikimi ile Türkiye’nin lider sivil toplum kuruluşu olduğunu da gururla söyleyebilirim. Geniş bir ekip olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Stant satışlarının büyük çoğunluğu fuardan aylar önce bitmiş oluyor. Bugün itibarıyla fuarımıza altı aydan kısa bir süre kalmışken fuar stantlarının yüzde 70’ni satmış durumdayız. Fuarımıza gelen profesyonel ziyaretçiyi artırmak için, yıl boyunca hem ulusal hem de uluslararası alanda pek çok tanıtım çalışması yürütüyoruz. Hazırlık sürecinde bizim için önemli olan konu, fuara katılımcılarımız tarafından istenen ilgi, kaliteli düzeyde ve profesyonel ziyaretçilerin katılımının sağlanması. Ana stratejimizi bu hedef doğrultusunda şekillendirdikten sonra iletişim, pazarlama ve benzeri çalışmalarımızı hem yurtiçinde hem de yurtdışında sürdürüyoruz. Bu çalışmalarımızı yürütürken yurtiçi ve yurtdışı tüm teşkilatımızdan destek alıyor ve iş birliği yaptığımız kuruluşlardan koordineli bir şekilde faydalanıyoruz. Yoğun hazırlık sürecine organizasyon yapımızın hemen hemen tamamı, bir şekilde destek olmuş oluyor. Bu destekle birlikte oluşan sinerji, başarılı bir organizasyonun hazırlanmasını sağlıyor. Tabii organizasyon yapımızın dışında bize destek olan kurum ve kuruluşları da unutmamak lazım. Fuar organizasyonu konusunda uluslararası fuarcılık şirketi donanımına sahip olan derneğimiz, 65 ülkede 169 irtibat noktası ile Türkiye’deki başarısını yurtdışına da taşımaya hazırdır. Bunun ilk örneğini de geçtiğimiz sene Katar’da düzenlediğimiz II. High Tech Port ile ispat etmiştir. Önümüzdeki sene Afrika kıtasında gerçekleştirmeyi planladığımız iki ayrı uluslararası fuar ile de bu başarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

MÜSİAD, düzenlediği fuarlar ile yeni iş, iş birliği ve satın alma fırsatları oluşturmaya, üyelerinin gelişmesine katkıda bulunmaya devam edecektir.

Fuarı kimler ziyaret edebiliyor? Ziyaretçiler fuarda neler bulabilecek?
MÜSİAD EXPO, hemen hemen her ülkeden profesyonel ziyaretçileri ağırlıyor. Ziyaretçilerimiz çevre ve yapı malzemeleri, inşaat, tekstil, otomotiv, makine, mobilya, gıda, bilgi teknolojileri ve savunma sanayine kadar birbirinden farklı alanları aynı çatı altında görme fırsatını bulabilecekler. Ayrıca tüm bu alanlardaki yenilikleri de yakından takip edebilecekler.

Şu anda yurtdışında büyük pazarlarda bile sıkıntılar var. Alım heyetleri için hedeflediğiniz ülkeler hangileri?
Bu yıl alım heyeti programımızın kapsamını genişleterek, 35 ülkeden profesyonel alıcıyı, MÜSİAD davetlisi olarak ağırlayacağız. Ekonomi Bakanlığının da desteğiyle; Suudi Arabistan, Katar, BAE, Cezayir, Türkmenistan, Etiyopya, Fas, Tunus, Nijerya, İran, Irak, Sudan, Avusturya ve İtalya başta olmak üzere hedef olarak belirlemiş olduğumuz ülkelerdeki ticaret müşavirlikleriyle iş birlikleri yaparak alım potansiyeli yüksek işadamlarının Türkiye’ye davet edilmesi konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Bu yıl hedef coğrafyamız Afrika. Bu kapsamda Nijerya, Nijer, Gana, Fildişi ve Güney Afrika’da tanıtım çalışmalarımız devam ediyor. Amacımız, Afrika’dan çok sayıda işadamına yer vermek ve iki ülke arasındaki ticareti artırmak.

Düzenlenmiş olan son fuarı, katılımcı ve ziyaretçi açısından değerlendirir misiniz?
15. MÜSİAD EXPO fuarına toplam 25 ülkeden, 746 firma katılım gösterdi. Bu firmalardan 404’ü MÜSİAD üyesi, 72 tanesi de High Tech Port katılımcısıdır. Hem sergileme alanı hem de ziyaretçi sayısı bakımından MÜSİAD tarihinin en büyük fuarını gerçekleştirdi. 123 ülkeden toplam 100 binin üzerinde profesyonel ziyaretçi fuarlarımızı ziyaret etti. Rusya, Doğu Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinden alıcılar fuara yoğun ilgi gösterdiler. Alım heyeti programımızın kapsamında, geçtiğimiz fuarımızda 18 ülkeden profesyonel alıcılar, MÜSİAD davetlisi olarak ağırlandı. Fuar sonrasında hem katılımcılarımızdan hem ziyaretçilerimizden aldığımız olumlu geri bildirimler, memnuniyet oranı yüksek bir fuar gerçekleştirdiğimizin göstergesi oldu.

MÜSİAD fuarının yakaladığı çıkışı korumak ve ileriye götürmek için planlarınız nelerdir?
123 ülkeden ziyaretçi için bir çekim merkezi olmayı başaran fuarımızın, bu başarısını korumak ve artırmak için gelecek stratejimizi oluşturuyoruz. Uluslararası katılımı büyütmek ve yabancı ziyaretçi sayısını arttırmak adına yurtdışı satış ve pazarlama çalışmalarımızı kuvvetlendiriyoruz. Uluslararası fuarlarda göreceğiniz tüm yeni uygulamaları fuarlarımızda da hayata geçiriyoruz. Fuar web sitemizi, katılımcı ve ziyaretçilerimiz için bütün bir yıl etkileşim kurabilecekleri online bir platform hâline getiriyoruz. Fuar süresince de ziyaretçi ve katılımcılarımızın buluşmasını kolaylaştıracak web sitemiz ile entegre mobil uygulama ve B2B eşleştirme programlarını kullanıma açacağız.

Fuarlardaki başarının neye bağlı olduğunu düşünüyorsunuz?
MÜSİAD’ın büyüklüğüne yakışır, katılımcı ve ziyaretçisini memnun bırakan bir organizasyon gerçekleşiyor. Fuarlarımızı başarıya götüren pek çok faktör var. Üretim kapasitesi ve ürün kalitesi bakımından üst seviyelere ulaşmış yerli firmalarımız ve markalarımız, dünyanın pek çok noktasından fuara ilgi gösterilmesinin en önemli nedenlerinden. Geçtiğimiz 15 fuar içerisinde kendimizi sürekli geliştirerek hizmet kalitemizi hep yükselttik. 2015 yılında fuarımızın ulaşmış olduğu büyüklük, bizi gerçekten gururlandırıyor ve doğru yolda ilerlediğimizi gösteriyor.

Fuara KOSGEB desteği var mı?
Fuarımız, KOSGEB tarafından desteklenen fuarlar listesindedir. KOSGEB tarafından desteklenen toplam stant alanı 9 bin 844 metrekaredir. Destekler işletme başına azami 100 metrekare ile sınırlıdır.

Ekonomik krizler ve ekonomideki yavaşlama fuarlara katılımı nasıl etkiliyor?
Firmalarımızı ziyaretlerimizde fark ettiğimiz şey, şirketlerin önlerini görmekte zorlanmaya başladıkları ve özellikle pazarlama bütçelerinde değişiklikler yapmalarıydı. Ancak aynı zamanda, farkına vardığımız diğer bir şey de sektörde tutunma, süreklilik çabası içinde olan firmaların pazarlama, tanıtım ve yeni pazar arayışlarına yöneldikleriydi. Özellikle üretici ve ihracatçı firmalar için daralan pazarlar karşısında, gelişen yeni pazarlara ulaşmak ve bu doğrultuda uluslararası fuarları kullanmak büyük önem teşkil ediyor. Bu noktada fuarların önemi giderek artıyor. MÜSİAD 2011 yılında gerçekleştirdiği araştırmalar sonucunda rapor ortaya bir koydu: “Orta gelir tuzağı”. Bu sorunun ortadan kalması için yüksek teknolojiyi merkeze alan katma değerli üretim yapılması gerekiyor. Dolayısıyla ileri teknoloji önem kazanıyor.
Türkiye’nin yüksek teknoloji eğilimi hakkında neler düşünüyorsunuz?
İleri teknoloji, tarihin her safhasında dünya hâkimiyetinin en büyük anahtarı olmuştur. Küresel güç olabilmek adına ileri teknolojiye sahip olmak bir mecburiyettir. Bu bağlamda High Tech Port by MÜSİAD da “Dünyayı yöneten güç para değil, teknolojinin hâkimiyetidir.” felsefesiyle yola çıkan ileri ve stratejik teknolojiler fuarıdır. High Tech Port projesiyle, Türkiye’nin ileri teknoloji ürünlerini dünya pazarları için görücüye çıkararak, Türkiye’nin bu sahada üretim yapan firmalarını ve hedef pazarlarını bir araya getirmeyi amaçlıyoruz.
High Tech Port by MÜSİAD’ın vizyonu ve amaçları ile ilgili neler söyleyeceksiniz?
Türk savunma ve havacılık sanayisi için devletten devlete önemli bir iş geliştirme platformu olan High Tech Port by MÜSİAD, iş geliştirme ve sonuç odaklı bir pazarlama projesidir. Amacımız, Türk savunma sanayisinin, Orta Doğu/Körfez ülkelerinin teknoloji ihtiyaçlarına ve rekabetçi pazar oyuncusu arayışlarına cevap verebileceğini göstermektir. İleri teknolojiye sahip olanlar, dünyayı idare edecek ve güçlü olacak; Türkiye’nin orta gelir tuzağından çıkış yolu da yüksek teknolojiyle olacak. Aynı zamanda proje, Körfez Bölgesi’ndeki etkin fonlarla “Ortak Girişim” kurulma imkânı da sunacak. Bölge ülkeleriyle mevcut ticari ilişki ve yatırımların geliştirilmesini sağlayacak. İş ve iletişim ağını da genişletecek.

High Tech Port by MÜSİAD Projesi neyi hedefliyor?
High Tech Port by MÜSİAD; Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin, Türkiye’nin orta gelir tuzağından kurtulması için ortaya koyduğu bir vizyon projesidir. Türkiye’nin yüksek teknoloji algısını kuvvetlendirmek ve millî
teknolojilere sahip çıkmak adına organize edilen High Tech Port; yatırımcı, üretici ve proje sahipleri ile yerli ve
yabancı işadamlarıyla, ilgili devlet kurum ve kuruluşlarını bir araya getiren ve millî teknolojilere sahip çıkarak dünya ile buluşturan önemli bir iş geliştirme platformudur. Bu projeyle Türkiye ekonomisinde büyük bir atılım gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Böylece son on yılda savunma sanayinin ürün geliştirme hususunda yapmış olduğu
çalışmaları, önümüzdeki 10 yıllık süreçte dost ve müttefik ülkelere pazarlanması takip edecek.


MÜSİAD EXPO
İlk olarak 1993 yılında İzmir’de gerçekleştirilen MÜSİAD Uluslararası Fuarı, üç kez İzmir’de düzenlendikten sonra İstanbul’da devam eden genel bir ticaret fuarıdır. Her yıl ziyaretçi ve katılımcı sayısını artıran fuar, Avrasya’nın en büyük sivil toplum kuruluşu destekli fuarlarından biridir.

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir