Ana Sayfa Aktüel Güncel İstihdam Şampiyonlarını Birlikte Ödüllendireceğiz
İstihdam Şampiyonlarını Birlikte Ödüllendireceğiz

İstihdam Şampiyonlarını Birlikte Ödüllendireceğiz

0
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Ekonomi Şûrası’na katıldı. TOBB konferans salonunda düzenlenen ve Başbakan Binali Yıldırım ile bakanların katılımıyla gerçekleşen şûrada, ticaret ve sanayi odalarının, borsaların ve organize sanayi bölgelerinin başkanları, sektör temsilcileri ve işadamları da hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan programda bir konuşma yaptı.

Yeni Bir İstihdam Seferberliği Başlatıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bugün de sizlerle birlikte, bir İstihdam Seferberliği’ni başlatıyoruz. 2010 yılında, 65. Genel Kurulu Toplantısı’nda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği üyelerinin her birine yaptığım bir çağrı vardı, işte bugün o çağrıyı güncelleyerek yapmış oldum. O dönemde birilerinin istihzayla karşıladığı, tartışmaya açtığı bu çağrım, sağ olun, sizler tarafından sahiplenildi. 2011’e geldiğimizde, yıllık 1 milyon 400 bin ilave istihdamla rekor bir artışı hep birlikte yakaladık. Madem fevkalade bir durumla şu anda karşı karşıyayız, öyleyse yeniden kolları sıvama zamanıdır. Bugün burada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin tüm üyeleri nezdinde yeni bir İstihdam Seferberliği başlatıyoruz. Bu defa, inşallah 2010-2011 yılındaki rekoru da geride bırakacak bir sonuç elde edeceğiz, ben buna inanıyorum. İnşallah yıl sonunda her ilin, her sektörün istihdam şampiyonlarını birlikte ödüllendireceğiz. Bugün başlattığımız İstihdam Seferberliğine, birliğimizin tüm üyelerini, tüm illerimizi etkin bir şekilde katılmaya davet ediyorum.”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde başlattığımız İstihdam Seferberliği’nin Anadolu’nun işçi-işveren ilişkisi kültürüne son derece uygun olduğu kanaatindeyim. Özel sektörümüze sesleniyorum. Türkiye’nin geleceğine sen de en az artı bir istihdam sağla. Hükümetimizin desteği ile bu İstihdam Seferberliği inşallah başarıya ulaşacak. Türkiye genelinden ve bazı şirketlerden gelen ilk bilgiler de İstihdam Seferberliği’nin başarıya ulaşacağının işaretlerini veriyor. Türkiye’nin tüm işadamlarını, işkadınlarını İstihdam Seferberliği’ne katılmaya çağırıyorum. Gün safları sıklaştırma, el ele, omuz omuza verme günü. İşçi, işveren hep birlikte çalışma günü. Ayrılmaz bir parçası olduğumuz küresel ekonomi ve bölgesel istikrarsızlıktan kaynaklı yaşanan sıkıntıları ancak birlikte durursak aşabiliriz.”

Birebir Markaj Yapmak Gerekiyor

İllerde valilerin, oda, borsa ve organize sanayi yönetimi başkanları ile birlikte bu meseleyi yakından takip etmesi, âdeta birebir markaj yapması gerektiğini dile getiren ve belediyeleri de bu İstihdam Seferberliğine katılmaya çağıran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Valilerimize ben buradan bir çağrı yapıyor, aynı zamanda talimatımı veriyorum: İstihdam Seferberliğine, mümkün olan en iyi neticeyi almak üzere, şehirlerimizin tamamı da etkin şekilde katılacaktır.” şeklinde konuştu.

Enflasyon Neticedir, Faiz Sebeptir

İstihdam Seferberliği başlatmakla kalmayıp bunun için özel sektöre gereken desteği sağladıklarına ve ilgili bakanlıkların bu konuda hazırlıklarını yaptıklarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını, faiz politikası ile ilgili şu değerlendirmelere yer vererek tamamladı: “Ülkemin faiz politikasından şikâyetçiyim. Bu faiz politikasıyla ülkem kalkınmaz. Bu faiz politikası aslında bir sömürü aracıdır, bunu da özellikle söylemek istiyorum. Zira girişimci atacağı adımları neyle atacak? Alacağı düşük faizli krediyle yapacak. Fakat kalkıp Merkez Bankasının ilan ettiği faiz oranını ikiye katlayarak, kalkıp da kredi vermeye yönelirsen, yüzde 15, yüzde 16, yüzde 17’yle bu ülkede biz bir yere varamayız. Onun için finans sektörünün patronlarını özellikle insafa davet ediyorum. Tabii başta kamu bankaları olmak üzere, onu da söylüyorum ve kararlı bir şekilde bu adımı atmaya mecburuz. Çünkü enflasyon için bazıları farklı sebepler üretiyorlar, yok domates fiyatları artmış, yok patates fiyatları artmış, yok hıyar fiyatları artmış; hepsi hikâye. Hepsinin dayandığı yer faizdir faiz, bunu böyle biliniz. Enflasyon neticedir, faiz sebeptir, bunu böyle biliniz. Enflasyonu doğuran bir numaralı sebep faizdir ve faizle enflasyon doğru orantılıdır, ters orantılı değildir, kimse bunu bize yutturamaz. Ama ne yazık ki bakıyoruz, güvendiğimiz, inandığımız birçok mahfil burada hâlâ aynı yanlışı işliyor. Ve ben diyorum ki TOBB çatısı altında hep birlikte bu mücadeleyi vereceğiz, Hükümetimiz de inanıyorum ki bu konuda kararlı duruşla bu süreci işleyecektir. Faizin sömürüsü altında çöken birçok firma var, inşallah bundan sonra bu çöküşleri de ülkemizde yaşayamayacağız diye düşünüyorum.”

İSTİHDAM SEFERBERLİĞİNE “ORKA”DAN DESTEK

Damat, Tween ve D’S markalarının sahibi Orka Holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısına istinaden ek olarak 250 kişiyi istihdam edeceklerini açıkladı. Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakcıoglu, bu yıl yüzde 25 büyümeyi planladıklarını ve 25 milyon TL yatırım hedeflediklerini belirterek “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı istihdam Seferberliğine 250 kişiyle katkı vereceğiz.” dedi.

etiketler:

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir