Ana Sayfa Aktüel Güncel Hızlı Büyüyenlere TOBB’dan “Küreselleşme” Desteği
Hızlı Büyüyenlere TOBB’dan “Küreselleşme” Desteği

Hızlı Büyüyenlere TOBB’dan “Küreselleşme” Desteği

0
0

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) iş birliği ile belirlenen “Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi”, gerçekleştirilen törenle ödüllerini aldı. Ödül töreni TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli’nin de katılımıyla gerçekleştirildi.

Ortalama Büyüme Yüzde 438

Ödül töreninde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, düzenledikleri yarışma sonucunda, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketin 2012-2015 dönemindeki ortalama büyümesinin yüzde 438 olduğunu belirterek “Bu müthiş bir rakam. Türkiye’deki millî gelir artışının 12 kat üzerinde bir performans gösterdiler.” dedi.

Bu Şirketler Girişimci Yetiştiren Birer Okul

Yarışmayla girişimci rol modelleri sayısının artmasını amaçladıklarına işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Her şirket yeni girişimcilere örnek olsun istiyoruz. Listedeki şirketler bunu zaten yapıyorlar. Listedeki 100 şirketten 40’ı, çalışanlarının kendi işlerinikurmalarına destek vermiş. Bu şekilde kurulan ve hâlen faaliyette olan 192 şirket var. Yani bu şirketler hâlihazırda girişimci yetiştiren birer okul.” Listeye giren firma yöneticilerine şirketlerinin büyümesini doğru yönetmeleri tavsiyesinde bulunan Hisarcıklıoğlu, insanların en büyük hatalarını kendilerine en çok güvendikleri zamanlarda yaptıklarına işaret etti. Şirketlerin başarısında yöneticiler kadar diğer ekip elemanlarının da payının olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Doğru insanları tutmak ve şirketinize çekmek için elinizden geleni yapın. Enerjinizi dağıtmayın. Aynı anda birçok işi yapmaya çalışmayın. Sizi rakiplerinizden ayıran neyse onun üzerine gidin.” dedi.

Türk Bankalarının Aktiflerinde Sıkıntı Yok

Gelişmiş ülkelerdeki büyük bankaların aktif kaliteleri ile ilgili sıkıntılar bulunduğunu anlatan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli de Türk bankalarının aktiflerine dair ise bir sıkıntı olmadığını kaydetti. Yaşanan dalgalanmalara rağmen Türk bankacılık sisteminde sıkıntı yaşanmamasının tesadüfi olarak değerlendirilemeyeceğinin altını çizenCanikli, “2008 krizinden sonra Amerikan Merkez Bankası (FED), ABD bankalarına trilyonlarca dolar kaynak aktardı, para pompaladı. Aynı şey Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından Avrupa bankalarına yapılıyor. Türkiye’de bu kadar dalgalanmaya karşın kamudan bir kuruş kaynak aktarma ihtiyacı ortaya çıkmadı.” ifadelerini kullandı.

Listede, Toptan Ticaret Sektörü Ön Plana Çıktı

Konuşmaların ardından, listeye giren firmalara ödülleri verildi. Listede İstanbul’dan otuz dokuz, Kocaeli’nden sekiz, İzmir’den yedi, Adana, Ankara ve Antalya’dan beşer, Gaziantep’ten dört, Bursa ve Kayseri’den üçer şirket yeraldı. Sektörel dağılıma bakıldığında ise toptan ticaret, 24 firma ile listede en çok yer alan sektör oldu. Bu sektörü, sekizer firma ile gıda ürünlerinin imalatı ile bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetleri, altışar firma ile kauçuk ve plastik ürünleri ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı sektörleri izledi.

İlpen Promosyon Genel Müdürü Ömer Karatemiz: “Yarını Düşünerek Çalışıyoruz”

“Türkiye’nin en hızlı büyüyen 100 şirketi listesinde kendi sektörümüzün tek temsilcisi olarak yer almış olmamız bizim için önemli bir başarıdır. Dördüncü kez düzenlenen Türkiye 100 listesinde üçüncü kez girmiş olmamız büyüme hızımızdaki istikrarın bir göstergesidir. Hedeflerimizi her zaman büyük tuttuk, sadece bugünü değil yarını da düşünerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bundan sonra da Türkiye 100 listesinde yer almanın firmamıza kazandırdığı ivmeyle koşumuza devam edeceğiz.”

Oba Makarna Yönetim Kurulu Başkanı Musa Özgüçlü: “Tüketicilerle Empati Kuruyoruz”

“Günümüz teknolojik koşullarında müşteri beklentilerinin, ihtiyaçların çok hızlı değiştiğini göz önünde bulundurarak hızlı servis vermemiz, iş süreçlerimizi devamlı geliştirmemiz, teknolojimizi yenileyerek, ürün yelpazemizi geniş tutmak üzere yatırımlarımızı buna göre planlamamız başarıyı getiren etmenleri oluşturuyor. Yine İhtiyaçların ve alışkanlıkların çok hızlı değiştiği ve dünya kültürlerinin birbirine yaklaştığı günümüzde hedef pazardaki tüketicilerle empati kurabilmek, onların zevklerini, hoşlandığı renkleri, bunları biliyor ve anlıyor olmak o ülkede kullanacağınız ambalaj renginden markaya kadar her aşamada sizin önünüzü açıyor. Biz hedef pazarlarda bunları yaparak başarı kazandık.”

 

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir