Ana Sayfa MÜSİAD Röportajları Genç MÜSİAD’ın Yeni Genel Başkanı Engin Akdağ: “Genç MÜSİAD, AR-GE ve inovasyona yöneliyor”
Genç MÜSİAD’ın Yeni Genel Başkanı Engin Akdağ: “Genç MÜSİAD, AR-GE ve inovasyona yöneliyor”

Genç MÜSİAD’ın Yeni Genel Başkanı Engin Akdağ: “Genç MÜSİAD, AR-GE ve inovasyona yöneliyor”

0
0

Genç MÜSİAD’ın 8. Dönem Genel Başkanı seçilen Engin Akdağ ile gerçekleştirdiğimiz röportajda, Genç MÜSİAD’ın geçmiş projelerinden gelecek vizyonuna, Türkiye’nin girişimcilik potansiyelinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstihdam Seferberliği’ne kadar pek çok konuyu mercek altına aldık.

MÜSİAD 5. Dönem Genel Başkanı Nail Olpak’ın “MÜSİAD’ın en büyük projesi” olarak nitelendirdiği Genç MÜSİAD’ın başkanlık görevine adım attınız. Bu vesileyle geçmiş dönem başkanlarının hayata geçirdiği ve hâlihazırda devam eden projelerle ilgili bilgilendirme yapabilir misiniz?

Genç MÜSİAD’ın kurulduğu 2002 yılından bu yana Kerim Altuntaş, Yusuf Kılıç, Seyyid Mahmut Nebati, Fatih Uysan, Abdulsamet Temel, Faruk Akbal ve Yavuz Fettahoğlu başkanlarımızın açtığı bir yol var. Genç MÜSİAD adeta birbirine geçe geçe tamamlanan zincir halkaları gibi. Bizler de bu zincirin son halkasıyız. Daha önce hayata geçirilmiş tüm projeleri tabii ki devam ettireceğiz. Diğer yandan çalışmalarına başladığımız yeni projelerimizi, bir sonraki başkanlarımıza aktararak bu silsilenin böyle devam etmesini istiyoruz.

Söz konusu projeleri detaylandıracak olursak: Öncelikle Seyyid Mahmut Nebati Başkan’ın döneminden gelen Uluslararası Genç İşadamları Kongresi (UGİK) projemiz var.

Bu Genç MÜSİAD’ın nişane projesidir. İki yılda bir organize ettiğimiz bu projenin bu yıl altıncısını düzenliyoruz. UGİK kapsamında yaklaşık 6 bin kardeşimizi İstanbul’da misafir ediyoruz. Geçtiğimiz UGİK’te temamız “Adil Dünya Girişimi”ydi. Bu temanın altında gerçekleştirdiğimiz organizasyondan çok güzel geri dönüşler aldık ve pek çok işadamı bu temanın üzerinde durdu. İnşallah bu yıl yine aralık ayında, çalışmalarını sürdürdüğümüz UGİK’i gerçekleştireceğiz. Onun dışında, Faruk Akbal Başkanımız döneminde “Hami Yatırımcılık” projesi başlatmıştık. Daha sonra bunu geliştirerek devam ettik. Yavuz Fettahoğlu başkanımız döneminde “24 Çok Geç” adlı bir çalışma başlattık. “24 Çok Geç” projesini biraz detaylandırmak istiyorum.

Ülkemizde gençler ortalama olarak 24 yaşında üniversiteden mezun oluyor; ama biz diyoruz ki iş hayatına başlamak için 24 yaş çok geç. “Tecrübeleri sadece dinlemek yetmez, gidin tecrübe edinin!” dedik ve onları doğru yerlerde doğru şekilde stajlara yerleştirmek adına bir çalışma yürüttük ve bu dönemde de devam edeceğiz. Bunun gençlerimiz için de devletimiz için de hayırlı olacağını düşünüyoruz. Bu proje ile entegre olarak Young Business Academy (YBA) projesini hayata geçirdik. Bu projede de girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmayı ve iş planı kavramıyla gençleri tanıştırmayı amaçladık. YBA; özgüveni yüksek, hedefleri olan, girişimci ve ahlaki disiplinine önem veren gençlerimizin iş hayatına atılmadan önce kendisinde bulunması gereken tüm donanımları sağlıyor. Türkiye’de ve dünyada tanınmış alanında uzman isimler, CEO’lar, üst düzey yöneticiler ve MÜSİAD’a değer katmış işadamları bu programa katılıp gençlere tecrübelerini aktarıyorlar. YBA’yı bitiren arkadaşlarımıza da bir mezuniyet tertipleyip sertifikalarını veriyoruz. Bu sertifikalarının da ileri dönemlerde CV’lerine ciddi bir katkı yapacağına inanıyoruz. Geçmiş dönemlerden devam bir diğer projemizde “Bu Yaz Camideyim.” Programın amacı, çocuklarımızın İslam’ın üstün ahlak anlayışına uygun olarak yetiştirilmesine vesile olmaktır. Camilerimizi buluşma ve kaynaşma yeri olarak görsünler ve hafızaları henüz çok tazeyken cami dostluklarını ve manevi ortamı tatsınlar istiyoruz. Öte yandan tabii ki bu yıl yeni projeler, özel belgesel yayınlarımız ve panellerimiz olacak.

Uluslararası arenada en genç nüfusa sahip ülkelerden biri olan Türkiye’de gençlerin ekonomiye katkısını artırmayı hedefleyen Genç MÜSİAD’ın yeni başkanı olarak bu amaca katkı sunmak adına farklı projeleriniz olacak mı?

Bu dönemde daha çok teşkilatımıza ve şubelerimize yönelik çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Bizler bu dönemde daha çok şubelerimizle birlikte elle tutulur projeler hayata geçirmek istiyoruz. Hep birlikte “Neler yapabiliriz? Nasıl daha efektif çalışabiliriz?” sorularına yanıt arar nitelikte çalışmalar içerisindeyiz. Ayrıca yurtdışı teşkilatlanmamıza da ağırlık vereceğiz. Avrupa’dan ziyade özellikle Türkî Cumhuriyetleri, Afrika ülkelerini ve Arap Yarımadası’nı da kapsayacak bir teşkilatlanmamız olacak inşallah. Gönül coğrafyamızın ulaşacağı her yere gitme hedefimiz var. Ayrıca Avusturalya, Çin, Japonya ve Amerika’da da teşkilatlanmayı planlıyoruz. İnşallah bu hedeflerimizi hayata geçirebiliriz.

Geçen haftalarda yeni dönem kampımızı gerçekleştirdik ve hedeflerimizi belirledik. Türk milleti için gençliğimiz, geleceğimiz, ekonomimiz ve istikrarımız açısından önemli bir dönüm noktası olan referandum öncelikli hedefimiz arasında yer aldı. Referandum sürecinde, 50 şubemizle birlikte aktif olarak sahadaydık. Türkiye’nin her yerinde özellikle kararsız kalan, anayasanın değiştirilmesi gerekli görülen maddelerini yorumlamakta bilgi eksikliği yaşayan kardeşlerimize ulaşarak, bilinçlenmelerine katkıda bulunuyoruz.

Bunların dışında bizim aktif olarak kullandığımız bir “Girişimcilik Birimimiz” var. Burada “Teknolojiye Kadın Eli” dediğimiz bir projeyi hayata geçirmek üzere çalışmalara başladık. Türkiye hem genç nüfusa sahip hem de girişimcilik açısından aç bir ülke. Bizler de Genç MÜSİAD olarak genç kardeşlerimizi alanında uzman ve tecrübe sahibi işadamlarımızla bir araya getiriyoruz. Böylece fikir alışverişi yapılan bir ortam oluşurken aynı zamanda hami yatırımcılık dediğimiz projemizi gerçekleştirmiş oluyoruz ve girişimcilik fikri olan gençlerle işadamları birlikte proje yapabiliyorlar. “Ayın Girişimcileri”ni belirlediğimiz bir etkinliğimiz var. Burada özellikle memur aileden gelen kardeşlerimizi girişimciliğe yönlendirmek istiyoruz. Bu etkinliğimizle onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Hanımları da girişimciliğin içerisine çekmeye çalışıyoruz. Ayrıca üyelerimizin arasında hanımlarımızın sayısını çoğaltmak ve onları daha aktif hale getirmek istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki hanımların olduğu yerde dirlik ve düzen olur. Kadınlar bizler için önemli bir değerdir; başımızın tacıdır.

Türkiye’nin girişimcilik potansiyeli ile ilgili neler söyleyeceksiniz? Özellikle hangi sektörlere yönelik girişimlerin daha çok başarılı olacağını düşünüyorsunuz?

Ülkemiz özellikle teknolojik anlamda çok bakir. Bu nedenle girişimcilerin özellikle AR-GE ve inovasyon alanına yönelmeleri gerektiği kanaatindeyiz. Bizim de Genç MÜSİAD olarak bu konuda çalışmalarımız bulunuyor. AR-GE ve İnovasyon Birimi’ni hayata geçirmeyi planlıyoruz. Ülkelerin kalkınmışlık derecelerinde girişimciliğin kilit bir rolü var. Çünkü günümüz ekonomilerinde gelişmişlik kalkınma unsurundan, kalkınma da girişimcilik üzerinden şekilleniyor. Bu bağlamda da ülkemizin girişimcilik potansiyeli en yüksek ülkeler arasında yer alması, kalkınma yolunda önemli bir avantajdır. Nitekim Küresel Girişimcilik Monitörü’nün bir araştırmasına göre Türkiye’de her 100 kişiden 53’nün girişimci olma özelliklerine sahip olduğunu ve girişimciliği bir kariyer olarak düşünen kişilerin oranının gelişmekte olan ve gelişmiş ekonomilerin ortalamasından yüksek olduğunu görüyoruz. Bu veriler ışığında ülkemizin “girişimcilik ruhu” adına çok önemli bir potansiyeli olduğunu söyleyebiliriz. Ülke olarak bilhassa bilgi toplamayı, geliştirmeyi, paylaşmayı ve yönetmeyi bilen girişimcilere ihtiyaç duyuyoruz. Bunu başarabilen girişimcilerin hangi sektörde olursa olsun başarılı olacağını düşünüyorum. Genç MÜSİAD’da da bunun örnekleri var. Örneğin; Sefamerve, Genç MÜSİAD’ın bünyesinden çıkan bir projedir. Genç MÜSİAD çatısı altından böyle projeler çıkması da bizler için gurur kaynağıdır.

Devlet teşvik ve hibeleri ile ilgili neler söyleyeceksiniz? Söz konusu teşvik ve hibelerin geliştirilmesine yönelik önerilerinizi Çerçeve okurlarıyla paylaşır mısınız?

Bizim önümüzdeki süreçte bu konuyla ilgili ciddi çalışmalarımız olacak. Söz konusu devlet teşviklerini ve hibeleri yakından takip ederek bunlarla ilgili üyelerimizle anlık paylaşımlarda bulunacağız. Böylelikle üyelerimizin, bu konuda bilgilenmesini dolayısıyla da teşviklerden ve hibelerden faydalanabilmelerini sağlamış olacağız. Son dönemde Türkiye’nin siyasi istikrarını, toplumsal huzur ve güven ortamını bozmaya çalışan birtakım çevreler, ağırlıklı olarak ekonomimiz üzerinden bir algı operasyonu yürütüyor. Böyle bir ortamda reel sektörü, yatırım ve istihdamla teşvik edecek, elini rahatlatacak ve yüklerini hafifletecek her türlü devlet teşvikini destekliyoruz. Hükümet tarafından son dönemde başta Cazibe Merkezleri Programı başta olmak üzere önemli ölçüde pek çok destek açıklandı. Bilhassa sanayinin desteklenmesine yönelik teşviklerin reel sektöre güven ve hız getireceğini düşünüyoruz. Elbette mevcut teşvik ve hibeler daha da geliştirilebilir. Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedeflerimizi bütüncül olarak kapsayan stratejik sektörlerin üretimine yönelik destekler, reel ekonomi ile kurumsal bir eşgüdüm sağlanmasına yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak, 2023 hedeflerimize ulaşabilmek adına yapısal reformlara duyulan ihtiyacın gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Bu nedenle mevcut teşvik sistemi, yapısal reform gündemi ile desteklenmeli; az gelişmiş bölgelerimize verilen yatırım teşvikleri de yoğunlaştırılmalıdır. Biz Genç MÜSİAD olarak özellikle hayvancılık ve tarıma ciddi anlamda destek verilmesini istiyoruz. Bununla ilgili raporları hazırlamayı planlıyoruz. Söz konusu raporları da büyüklerimize iletip kendilerinden çalışmalarımızı Hükümetimize aktarmalarını rica edeceğiz. Aynı zamanda tarım ve hayvancılığın Türkiye açısından ne kadar önemli bir gelir kaynağı olduğunun da farkındayız. Bu nedenle bu konuyla ilgili de çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlatmış olduğu “İstihdam Seferberliği” doğrultusunda yeni girişimcilere ne gibi görevler düşüyor?

MÜSİAD 5. Dönem Genel Başkanımız Sayın Nail Olpak, istihdamla ilgili Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a söz vermişti. MÜSİAD’a üye 50 bin iş yerinden her birinin beş kişi istihdam etmesi halinde, yaklaşık 250 bin gibi bir rakam ortaya çıkmıştı. Biz de 12. Genel Kurulumuzda hem MÜSİAD Genel Başkanımıza hem de Cumhurbaşkanımıza söz verdik. “Bizler de bu seferberliğin içerisinde olacağız.” dedik ve elimizden geldiğince bu seferberliğin içerisinde bulunup faydalı olacağız. Gittiğimiz ve görüştüğümüz şubelerimizde üyelerimizin de bu alanda ciddi çalışmaları olduğunu görüyoruz ve bu bizi çok mutlu ediyor.

Engin Akdağ Kimdir?

Aslen Rizeli olan Engin Akdağ, 1989 yılında İstanbul’da doğdu. İngiltere’de “İşletme Yönetimi” bölümünden mezun oldu. 2012 yılında Türkiye’ye döndü ve bir firmanın çeşitli departmanlarında çalışarak tecrübe kazandı. Daha sonra İnşaat sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerinde görev almaya başladı. Babasının vesilesiyle Genç MÜSİAD’la tanışan Akdağ, 2007 yılında Genç MÜSİAD’a üye oldu. İngiltere’deki eğitimi için bir süre Genç MÜSİAD’dan uzak kaldı. Faruk Akbal’ın Genç MÜSİAD başkanlığı döneminde tekrar aktif olarak kurumda yer alan Akdağ, teşkilat bünyesindeki çeşitli birimlerde başkan yardımcılığı ve başkanlık görevleri üstlendi. Genç MÜSİAD’ın 12. Genel Kurulunda da 8. Genel Başkanlığı görevine layık görüldü.

etiketler:

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir