Ana Sayfa Aktüel Müze Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Yaşayan Eğitim Müzesi Konseptiyle Açılıyor
Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Yaşayan Eğitim Müzesi Konseptiyle Açılıyor

Cumhuriyet Eğitim Müzesi, Yaşayan Eğitim Müzesi Konseptiyle Açılıyor

0
0

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından İstanbul, Ankara, İzmir ve Trabzon’da birer “Yaşayan Eğitim Müzesi” kurulması planlanmıştı. İzmir’de bulunan Cumhuriyet Eğitim Müzesi binasının restorasyonunun tamamlanmasıyla birlikte bu müzelerin ilkinin pilot olarak İzmir’de hayata geçirilmesine karar verilmiş ve uygulama süreci başlamıştı. Geçen aylarda tamamlanan “İzmir Cumhuriyet Eğitim Müzesi-Yaşayan Eğitim Müzesi”nde, çağdaş müzecilik anlayışı çerçevesinde, teknolojinin ve sanatın tüm imkânlarından sonuna kadar istifade edilerek, müze ve ziyaretçiler arasında eğlence temeline dayalı eğitim yöntemleri uygulanmıştır.

Büyülü Bir Atmosfer

Yeni yüzüyle hizmete giren İzmir Cumhuriyet Eğitim Müzesi-Yaşayan Eğitim Müzesi, Millî Eğitim Bakanlığının gelecek vizyonunu ortaya koyan, 22. yüzyılın eğitim anlayışının simgesi olacak gibi görünüyor. Toplam 10 adet galerinin bulunduğu “Yaşayan Eğitim Müzesi” dokunmatik interaktif uygulamalar, görsel efektler, holografik animasyonlar, sinevizyon gösterimleri, realistik heykel canlandırmaları gibi tekniklerle ziyaretçilerine büyülü bir atmosfer vadediyor. Müze, barındırdığı uygulamalar ve temasıyla ziyaretçilerini zaman yolculuğuna çıkarmayı hedefliyor. Bu bağlamda ziyaretçiler, dünyanın en büyük do-kunmatik ekranın bulunduğu “Eğitim Tarihi Salonu’nda Anadolu ve civar coğrafyasının, 5 bin yıllık geçmişinde yıl yıl eğitim ve bilim tarihi açısından önemli gelişmelerini inceleyebilecek. Aynı zamanda holografik vitrinlerde muhteşem bir görsel şova tanık olarak kil tabletlerden tablet bilgisayarlara eğitim ve yazı araçlarının serüvenine tanıklık edebilecek.

Müze, barındırdığı uygulamalar ve temasıyla ziyaretçilerini zaman yolculuğuna çıkarmayı hedefliyor

İlk Türk Alfabesinden Dokunmatik Ekranlara

Ziyaretçiler, “Yazının İcadı ve İlkokullar Salonu”nda, Sümerlerdeki tarihin ilkokullarına ait bir sahneye gerçekçi heykeller yoluyla tanıklık edebilecek, bu salonda dokunmatik duvardaki oyun sayesinde havada uçuşan balonları patlatıp, Sümerler ve tarihin ilkokullarına dair bilgiler alabilecekler. “Felsefe ve Bilgelik Arayışı Salonu”nda, insanlık tarihinin “kâmil insan olma” yolundaki ilk adımlarını, Sokrates Merkezinde inceleyip, “Eski Türklerde Eğitim Salonunda da Hun İmparatorluğu’nun tarihteki maceralarına, Göktürklerin ilk Türk alfabesine ve Uygurların kullandığı matbaaya dokunmatik ekran-
lar yoluyla şahit olabilecekler.

Ahilik’ten MEB’in Gelecek Vizyonuna

Ziyaretçiler ayrıca “Sıbyan Mektebi ve Medreseler Salonu”nda halkın temel eğitimine, “Mesleki Eğitim Ocağı Ahilik Salonu”nda ise meslek liselerinin temeli olan Ahilik’e ait bilgilere, belgesel ve dokunmatik ekran uygulamasıyla erişebilecekler. “Enderun Mektebi Salonu”nda Siyasal Bilgiler Fakültesinin çekirdeğini oluşturan, Fatih Sultan Mehmet’in Saray Okuluna dair bilgiler alıp, “Tanzimat Dönemi ve Eğitimde Modernizasyon Salonu”nda ise çağdaş eğitim sistemimizin temellerinin atıldığı dönemdeki devrimlere ve o döneme ait objelere tanıklık edebilecekler. Aynı zamanda “Tevhid-i Tedrisat ve Modern Türkiye Salonu”nda ise Atatürk’ün gerçekçi heykelini kara tahta başında yeni Türk harflerini tanıtırken bulabilir, Tevhid-i Tedrisat Kanunu ve Harf Devrimi’ne dair bilgiler alıp, o döneme ait tarihî eserleri inceleyebilirler. Aynı zamanda ziyaretçiler, “Günümüzde ve Gelecekte MEB Salonu”ndaki cep sinemasında ise Maarif Nezaretinden Millî Eğitim Bakanlığına uzanan yolculuğu ve Millî Eğitim Bakanlığının gelecek vizyonunun anlatıldığı kısa filmi seyredebilecekler. “Türk Bilginleri Salo-nu”nda ise 5 bin yıllık eğitim tarihi boyunca yetişmiş ve insanlık tarihini aydınlatan bilim ve fikir insanlarının gerçekçi heykellerini bulabilir ve onların yaşam hikâyelerine dair bilgiler alabilirler. Onlar kim mi? Cezeri, Farabi, Uluğ Bey, Ali Kuşçu, Biruni, Kaşgarlı Mahmud, Piri Reis, Mimar Sinan, Kâtip Çelebi, Evliya Çelebi, Hazerfen Ahmet Çelebi ve Mehmet Akif Ersoy.

Sinan Ceco (Cumhuriyet Eğitim Müzesi Küratörü): Akıllı Bir Müze Tasarlamaya Çalıştık

22. yüzyılın eğitim anlayışım yansıtan ve pilot olarak uygulanan bu müzenin, küratörü olmak benim için son derece heyecan verici. Biz bu müzeyi tasarlarken çocuk, genç, yaşlı fark etmeksizin tüm ziyaretçilerin duygu ve düşünce dünyalarına ulaşmayı hedefledik. Onlara etkileyici bir atmosferde, eğlence temeline dayalı ve rehbere ihtiyaç duymadan herkesin kendi ilgi alanları doğrultusunda bilgi alabilecekleri, deyim yerindeyse “akıllı bir müze” tasarlamaya çalıştık. Böylece bu müzeye giren ziyaretçiler, içerideki büyülü atmosferde kolaylıkla zaman yolculuğuna çıkıp, tarihin bizzat tanığı olarak, bilgi edinebilecekler.

 

 

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir