Ana Sayfa Aktüel Güncel BM Genel Kurulu New York’da Düzenlendi
BM Genel Kurulu New York’da Düzenlendi

BM Genel Kurulu New York’da Düzenlendi

0
0

71’inci Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 14 Eylül’de New York’da düzenlendi. Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması damga vurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulunda ülke ve dünya gündemine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına Suriye ve Irak’ta yaşanan terör olayları ile başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Terörün kıskacında inleyen birçok ülkede yüz binlerce kadın, çocuk ve genç öldürülmeye devam ediyor. Ölüm ve zulümden kaçan mülteciler, Avrupa şehirlerinde aşağılayıcı muamelelerle karşı karşıya kalıyor. DAEŞ, El Nusra, YPG ve PKK gibi terör unsurları bölgedeki eylemlerini sürdürüyor. Dünyanın birçok ülkesinde insanlar açlık ve sefaletle boğuşuyor. Bu utanç verici bir tablodur.” dedi.

15 Temmuz gecesi, Fethullahçı Terör Örgütü ( FETÖ) tarafından gerçekleştirilen darbe teşebbüsünün milletin cesur ve asil duruşu ile atlatıldığını belirten Erdoğan: “241 vatandaşımızı şehit ettiler. Parlamento binamız, Cumhurbaşkanlığı Külliyemiz, bu terör örgütü tarafından savaş uçaklarıyla bombalandı. Tanklar insanları ezip geçti. Helikopterlerden sivillerin üzerine ateş açıldı. Bu darbe girişimi milletimizin demokrasisine, geleceğine ve anayasal düzenine kahramanca sahip çıkmasıyla bertaraf edildi. Milletimle iftihar ediyorum.” şeklinde konuştu.

Suriye topraklarında herhangi bir taleplerinin bulunmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde gerçekleşen operasyonla ilgili: “911 km sınırımız var. Ve Türkiye tehdit altındadır. Sabrettik ancak 24 Ağustos’ta Gaziantep’te bir düğün merasiminde 14 yaşındaki çocuğu canlı bomba yapmak suretiyle kalabalığın içerisinde göndererek patlattılar. O ana kadar duran Türkiye artık duramazdı ve ılımlı muhaliflerle birlikte bizler bu olaya müdahale ettik.” değerlendirmesinde bulundu.

Mülteci meselesinde AB ile ortak hareket edildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan: ”AB ile mülteci krizine karşı iş birliği içinde hareket ediyoruz. Ege Denizi’ndeki ölümlerin önünü almak amacıyla, 2015 Ekim ayında günlük 7 bin olan düzensiz göç rakamının, son aylarda 50’ye kadar düşmesini sağladık. Bu tablo, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile olan mutabakatı çerçevesindeki taahhütlerini başarıyla yerine getirdiğini gösteriyor. Ne var ki 18 Mart 2016’da varılan mutabakatta Avrupa Birliği tarafından verilen sözlerin âdeta unutulduğunu, karşımıza sürekli suni mazeretlerin çıkarıldığını görmenin üzüntüsü içindeyiz.” şeklinde belirtti.

Güvenlik Konseyi’nin temsil niteliği güçlendirilmiş, daha demokratik, adil, şeffaf ve etkin olması gerektiğini vurgulayan Erdoğan: “’Dünya 5’ten büyüktür.” gerçeğini her fırsatta, uluslararası kamuoyuna hatırlatıyoruz, hatırlatıyorum. 1. Dünya Savaşı şartları içerisinde yapılmış BM Güvenlik Konseyinde aynı şeyi yaşamamız mümkün değil. 5 ülkenin ağzına dünyayı mahkûm edemezsiniz. Ama dünya şimdi bu 5 ülkeye mahkûm edildi. Böyle bir BM Güvenlik Konseyi olamaz. Tüm dünyanın temsil edilmediği BM Güvenlik Konseyi, adaleti tesis edemez.” şeklinde ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasını “71. Genel Kurulun yaşanan acıları dindirmek ve dünyamızı değiştirmek için bir başlangıç olmasını diliyorum. BM üyesi tüm ülke ve halkları, ülkemin en kalbi duyguları ile selamlıyorum, kalın sağlıcakla.” sözleriyle noktaladı.

FİKRİNİZİ BELİRTİN.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir